Ile kosztują wkłady kominkowe i czym się kierować przy wyborze?

22 lutego 2021
wklady-kominkowe-cena

Właściwy wybór wkładu kominkowego powinien wynikać z jego właściwości względem bezpieczeństwa, walorów wizualnych i ekonomiki w zakresie ogrzewania domu lub mieszkania. Niebagatelnym aspektem jest niewątpliwie także jego cena, podobnie jak w przypadku każdego produktu kupowanego w perspektywie długodystansowej. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić przedziały cenowe, których można się spodziewać za określone typy i rodzaje wkładów kominkowych.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wybór właściwego wkładu kominkowego jest rodzajem inwestycji na lata, dlatego warto wiedzieć, jak dokonać go w sposób w pełni świadomy. Z przedsięwzięciem wyboru wkładu kominkowego wiąże się znajomość takich specyfikacji jak rodzaj wkładu, konstrukcja i materiał jego korpusu, a także moc grzewcza i cena. Aby wiedzieć, który rodzaj inwestycji będzie najbardziej opłacalny dla danego przypadku warto poznać charakterystykę poszczególnych wkładów, potrzebne uwarunkowania ich montażu, a także przedziały cenowe.

Wkłady kominkowe – 3 typy i zastosowania

Określenie mocy grzewczej wkładu kominkowego, jest jedną z głównych czynników wpływających na jego cenę. Przed jego zakupem warto zastanowić się, jakiej konkretnie funkcji i mocy grzewczej od wkładu kominkowego oczekujemy. Jeśli podstawowym założeniem montażu kominka jest stworzenie źródła ogrzewania w mieszkaniu, warto obliczyć jego zapotrzebowanie cieplne. Aby zrobić to na pewno w odpowiedni sposób, warto skorzystać z pomocy specjalisty, szczególnie że określenie mocy grzewczej kominka z płaszczem wodnym wymaga nieco bardziej specjalistycznych danych.

 • Wkłady kominkowe typu A – przeznaczone przede wszystkim do dekoracji wnętrza. Do wkładów kominkowych typu A nie należy funkcja grzewcza domu lub mieszkania, a ogień w nich rozpalany będzie okazjonalnie.
 • Wkłady kominkowe typu B – moc grzewcza tego typu wkładów kominkowych określana jest na podstawie ściśle określonej porcji drewna, którą spalimy w jednym załadunku. Są w stanie ogrzewać mieszkanie, jednak nie należy to do ich podstawowych funkcji.
 • Wkłady kominkowe typu C – przeznaczone do ciągłego użytkowania, mogą być podstawowym ogrzewaniem w domu. Najważniejszym wyznacznikiem ich wartości są cechy technicznie, nie wizualne.

Rodzaje wkładów kominkowych

 • Wkłady dekoracyjne – przeznaczone są bardziej do celów wizualnych, aniżeli użytkowych. Niekiedy ogrzewają jednak relatywnie niewielką część przestrzeni. Wkłady dekoracyjne wciąż należą do najbardziej uniwersalnych wkładów kominkowych wykorzystywanych zarówno w projektach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Ich montaż nie jest zbyt wymagający zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych.
 • Kasety kominkowe – kasety kominkowe są dogodną opcją dla modernizacji kominka otwartego. Zadaniem kasety kominkowej jest zwiększenie efektywności ogrzewania mieszkania, przy niskim nakładzie energetycznym i finansowym. Decyduje o tym dodatkowy wymiennik ciepła zintegrowany z korpusem kasety.
 • Wkłady kominkowe grzewcze – o stalowe lub żeliwnym korpusie z wyłożeniem szamotowym komory spalania ….cdn
 • Wkłady z płaszczem wodnym – tego typu wkłady kominkowe zyskują coraz większą popularność wśród klientów przede wszystkim ze względu na swój ekonomiczny typ działania. Polega on między innymi na równomiernym rozprowadzaniu ciepła po wszystkich pomieszczeniach domu lub mieszkania. Gorące spaliny ogrzewają bowiem wodę w stalowym wymienniku, następnie pompa obiegowa tłoczy ją do ogrzewania centralnego. Wkłady z płaszczem wodnym są doskonałym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Warto jednak wiedzieć, że inwestycja tego typu wiążę się z znacznymi i kosztami, którym towarzyszy niekiedy konieczność działań remontowych lub przeróbek ogrzewania centralnego.

Wybór korpusu wkładu kominkowego

Na cenę wkładu kominkowego wpływa między innymi materiał, z którego został wykonany jego korpus. Korpus może być żeliwny lub stalowy. Żeliwny cechuje się ciężką masą, która świetnie sprawdza się w tradycjonalnych i rustykalnych projektach wnętrz. Stalowy korpus wkładu kominkowego charakteryzuje się natomiast lekkością i prostotą budowy. Stalowe korpusy najczęściej wykorzystywane są w przypadku nowoczesnych modeli kominkowych. Co więcej, ich użytkowanie jest bardziej komfortowe, co wiąże się z wyższą ceną.

Ile kosztuje wkład kominkowy?

Ogólne przedziały cenowe wkładów kominkowych są trudne do oszacowania, ponieważ zależą od wyjątkowo dużej ilości czynników. Należą do nich między innymi:

 • materiał, z którego został wykonany dany wkład,
 • rodzaj wkładu kominkowego; konwekcyjny lub z płaszczem wodnym,
 • rodzaj paliwa np. drewno, gaz lub pellet,
 • funkcja i stopień, w jakim kominek powinien ogrzewać dom
 • wielkość domu,
 • wielkość pomieszczenia, w którym zamontowany jest kominek,
 • rodzaj zabudowy kominka,

Wkłady kominkowe – cena

Ceny wkładów kominkowych na drewno w sklepie online Kominki-godzic.pl rozpoczynają się od aktualnie promocyjnej ceny 4 182 zł za SPARK 40/40 mini. Jest to wkład do kominka przeznaczonego dla ogrzewania okazyjnego. Najdroższym modelem w sekcji wkładów kominkowych na drewno jest natomiast Spartherm Arte U-70 h. Cena z wysokiej półki tego kominka zawiera wiele korzystnych specyfikacji i usług dodatkowych, z którymi warto się szczegółowo zaznajomić na stronie kominki-godzic.pl lub kontaktując się bezpośrednio z ekspertami firmy. Od standardowych wkładów kominkowych konwekcyjnych, wkłady z płaszczem wodnym są droższe mniej więcej o 20-25% w zależności od modelu.

Warto pamiętać, że wybór poszczególnych rozwiązań może zapewnić j oszczędności w przyszłości i w perspektywie długodystansowej okazać się tańszą wersją. Asortyment wkładów kominkowych na drewno sklepu Godzic zawiera aż 160 pozycji. Staraliśmy się go tak skomponować, by odpowiadał budżetom zdecydowanej większości potencjalnych klientów.

Wkłady kominkowe gazowe – cena

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i przedstawiamy wszystkie dostępne możliwości instalacji kominka w swoim domu. Dlatego polecamy zaznajomienie się także z ofertą wkładów kominkowych gazowych i ich szczegółową specyfikacją, bowiem to one mogą się okazać najdogodniejszą opcją dla danego przypadku. Ceny wkładów kominkowych gazowych w sklepie online kominki-godzic.pl rozpoczynają się od około 8000 zł do 30000 zł.

Koszt palenisk zduńskich

Paleniska zduńskie to rodzaj wyjątkowo ciężkich i wydajnych urządzeń wysokotemperaturowych. Doskonale nadają się do ogrzewania dużych przestrzeni i mają właściwości energooszczędne. Ich ceny rynkowe wahają się od 8000 do 20000 zł.

Wkład kominkowy – dodatkowe koszty

Decydując się na konkretne palenisko dla swojego domu, można rozważyć jego dodatkowe płatne funkcje, cechy, właściwości, do których należą między innymi:

 • blenda wykończeniowa (+/- 500 zł)
 • elektroniczny optymalizator spalania (+/- 2000 zł),
 • wymiennik powietrzno-akumulacyjny (+/- 8000 zł),
 • wymiennik wodno-akumulacyjny (+/- 11 000 zł),
 • wyciąg spalin (+/- 1500 zł),
 • akumulacja, kanały boczne lub nasadowe (2000-6000 zł).

Ceny poszczególnych opcji dodatkowych jest zależna nie tylko od danego producenta i dystrybutora kominków, ale także od określonego modelu wkładu kominkowego. Dla przykładu niektóre wkłady kominkowe zawierają w zestawie potrójne przeszklenie, a do niektórych trzeba je dokupić za cenę około 1000 zł, jeśli chce się je mieć w swoim zestawie domowym. Warto pamiętać, że na ogólną cenę kominka w domu wpływa wiele czynników, co determinuje wagę znalezienia godnego zaufania producenta, który udzieli fachowej i rzetelnej rady w tym zakresie.

FAQ

1. Jak oszacować łączny koszt danego wkładu kominkowego wraz z jego montażem?

Najszybszym i najbardziej wymiernym rozwiązaniem w tym przypadku jest skontaktowanie się ze sprzedawcą wkładów kominkowych. W internecie dostępne są także natomiast różnego rodzaju kalkulatory budowlane. Poszczególne warunki mieszkaniowe mogą się jednak znacznie różnić i najlepiej oceni je specjalista.

2. Jaki jest podstawowy podział wkładów kominkowych?

Podstawowy podział wkładów kominkowych jest zależny od ich mocy grzewczej, z której wynika ich podstawowe zastosowanie. Rozróżnia się wkłady kominkowe typu A, B i C.

3. Z jakiego materiału najczęściej wykonywane są korpusy kominkowe?

Z żeliwa lub stali.