Ile kosztuje kominek?

4 grudnia 2020
ile-kosztuje-kominek-cena

Kominek domowy pełni różne funkcje – użytkowe, dekoracyjne i reprezentacyjne. Zapewnia ciepło w domu czy w mieszkaniu, może podgrzewać wodę użytkową, a nawet umożliwiać pieczenie i gotowanie!

Tańczący w kominku ogień tworzy miły, ciepły, przytulny klimat, zwłaszcza w mroźne, zimowe dni. Kominek można postawić podczas budowy domu, ale także już w istniejącym budynku. Ile kosztuje kominek?

Koszt budowy kominka zależy od wielu istotnych czynników: indywidualnego projektu, wybranej technologii (dopasowanej do możliwości budynku i potrzeb mieszkańców) oraz rodzaju wkładu lub paleniska. Cena poszczególnych kominków znacząco się różni. W tym artykule oszacujemy, jakiego kosztu budowy kominka należy się spodziewać na przykładzie wybranych modeli z szerokiej oferty Kominki Godzic.

Ile kosztuje kominek gazowy?

Kominek gazowy to praktyczne i komfortowe rozwiązanie zarówno do domu, jak i do apartamentu czy mieszkania, a także hotelu czy restauracji. Obsługa takiego kominka sprowadza się do jego uruchomienia oraz ustawienia mocy i wielkości płomienia za pomocą pilota. Nie trzeba martwić się o opał i trudzić się z rozpalaniem ognia, dokładaniem drewna oraz utylizacją popiołu. Przy tym kominki na gaz pięknie się prezentują i są równie urokliwe, co tradycyjne rozwiązania.

Ważnym elementem kominka gazowego jest odpowiednie palenisko z wbudowaną automatyką, która odpowiada za podawanie paliwa oraz sterowanie płomieniem. Podczas montażu kominków gazowych priorytetem jest bezpieczeństwo. Ceny kominków gazowych zaczynają się od 18 000 zł.

Ile kosztuje montaż kominka konwekcyjnego?

Kominek konwekcyjny to ekonomiczne rozwiązanie, które zapewnia ciepło w całym domu. Jak to działa? Powietrze, które dociera do kominka konwekcyjnego, zostaje szybko ogrzane przez wkład oraz radiatory i zostaje rozprowadzone po pomieszczeniach przez kratki i kanały nawiewne. W ten sposób powietrze w domu ogrzewa się w maksymalnie krótkim czasie. Obudowa takiego kominka może być wykonana z różnych materiałów. Kafle i płyty szamotowe będą się nagrzewać i dodatkowo oddawać ciepło w pobliżu kominka. Materiały termoizolacyjne, takie jak płyty krzemianowo-wapniowe będą pozostawać chłodne.

Kominki konwekcyjne świetnie radzą sobie na dużych powierzchniach o ogromnej kubaturze, które bardzo szybko wypełniają przyjemnym ciepłem. Takie rozwiązanie stosuje się także w pomieszczeniach mocno wychłodzonych np. w domkach letniskowych, w których zależy na osiągnięciu komfortowej temperatury w krótkim czasie. W kominku konwekcyjnym trzeba dość często i regularnie dokładać drewno. Koszt kominka konwekcyjnego to minimum 7 000 zł.

Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to funkcjonalne rozwiązanie do energooszczędnego domu, w szczególności ogrzewanego pompą ciepła. Może być stosowany jako główne źródło ogrzewania zwłaszcza w mroźne dni, gdy spada tzw. COP, a pompa ciepła wyłącza się. Wypełnia ciepłem wszystkie pomieszczenia, zasila grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Podczas spalania drewna w palenisku powstają gazy rozgrzane nawet do 800°C. Szybko trafiają do wymiennika, w którym energia zostaje wymieniona, czego efektem jest ogrzanie wody. Aby podłączyć kominek z płaszczem wodnym do instalacji grzewczej, należy zamontować tzw. sprzęgło hydrauliczne lub zbiornik buforowy, w którym będą gromadzić się nadwyżki ciepła.

Kominki z płaszczem wodnym to rozwiązanie ekonomiczne, które w skali roku zapewnia oszczędność energii nawet do 50%. To trudna technika. Przy wyborze firmy montującej kominek, należy zwrócić uwagę na to, by zostało wykonane pełne podłączenie do instalacji, nie tylko montaż i zabudowa kominka. Koszt budowy kominka z płaszczem wodnym uwzględniając niezbędne akcesoria do podłączenia w instalację C.O to od 25 000 zł wzwyż.

Wkład do kominka z płaszczem wodnym

Decydując się na taki rodzaj kominka, warto zainwestować w dobry wkład. Jednym z najlepszych jest wkład kominkowy Etna H2O – laureat Nagrody Międzynarodowych Targów Kominki 2018 Budma w Poznaniu, odznaczony statuetką „Złoty Piec” w konkursie Polskich Premier Targowych. Ten wyjątkowy wkład jest niezawodny i bardzo prosty w obsłudze. Wyróżnia go ogromna sprawność i właściwy podział energii cieplnej:

  • 10% przez szybę
  • 10% przez korpus
  • 80% do wody

Ceny wkładu z płaszczem wodnym zgazowującego drewno rozpoczynają się od 17900 netto zł. Ceny zwykłych kominków z płaszczem wodnym to wydatek od 7000 zł.

Ile kosztuje kominek akumulacyjny?

Kominek akumulacyjny to rozwiązanie, które zapewnia umiarkowaną, lecz długotrwałą i równomierną moc grzewczą. Wystarczy dwa razy w ciągu doby dołożyć drewna, by cieszyć się ciepłem przez cały czas. Wszystko za sprawą ceramicznego paleniska (nie wkładu kominkowego) i obudowy pieca lub kominka, która powoli oddaje ciepło, które gromadzone jest w ciężkim kanale dymowo-grzewczym i wspomnianym już palenisku ceramicznym. W ten sposób unika się wysokich mocy szczytowych, a co za tym idzie – dużych wahań temperatury. Choć samo nagrzewanie może trwać dłużej niż w innych kominkach, ciepło oddawane jest równomiernie przez wiele godzin. To rozwiązanie dla osób ceniących komfort.

Kominek akumulacyjny zapewnia oszczędność energii na poziomie aż 50% w skali roku! Budowa kominka tą techniką jest stosunkowo trudna i wymaga specjalistycznej wiedzy z wielu zagadnień, a jej koszt to minimum 20 000 zł.

Jaki jest koszt budowy kominka kaflowego?

Piecyk kaflowy to dobre rozwiązanie jako dodatkowe źródło ciepła w domu. Co szczególnie istotne – piecyk kaflowy nie wysusza powietrza, co przekłada się na komfort i zdrowie lokatorów. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybudować kominek akumulacyjny, czy właśnie piec kaflowy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Kominek akumulacyjny zapewnia równomierne i długotrwałe ciepło, ale umiarkowane. Piec kaflowy ogrzewa podobnie – rozgrzane kafle również oddają ciepło przez długi czas. Główną różnicą jest wygląd obu kominków, a to już kwestia gustu i indywidualnych preferencji.

Piec kaflowy jest też bardzo zdrowy. Wytwarzane przez niego ciepło przypomina ciepło słoneczne, a przy okazji redukuje cyrkulację pyłów i alergenów w powietrzu. Choć utarło się, że piec kaflowy to dość staroświeckie rozwiązanie, to przy nowoczesnym projekcie nie tylko elegancko wygląda, ale także wykorzystuje nawet do 90% ciepła ze spalanego drewna (przy elektronicznym sterowaniu). Ile kosztuje montaż kominka kaflowego? Ciężko uogólnić koszt, gdyż jest zależny od wielu czynników – powierzchni domu, materiałów, dodatkowych rozwiązań. Właściwy przedział cenowy to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Alternatywa dla kominków, czyli piecyki na drewno

Alternatywą dla klasycznego lub nowoczesnego kominka w pomieszczeniu, które jest już ogrzewane w inny sposób, jest piecyk kominkowy. Przy niewielkim zużyciu drewna oddaje aktywne ciepło – można się przy nim dodatkowo ogrzać w zimowe wieczory, a przy tym pięknie prezentuje się w przytulnym salonie czy kuchni.

Tu warte uwagi są zwłaszcza piece kominkowe norweskiej firmy Jøtul, która działa już od połowy XIX wieku! Żeliwne, niesamowite piece są wykonywane ręcznie i uznawane przez liderów opinii za najlepsze na rynku. Wolnostojące piece na drewno Jøtul są łatwe w obsłudze, a przy tym wyróżniają się szerokim zakresem parametrów grzewczych. Dzięki temu podczas chłodnych, jesiennych dni wystarczy delikatnie dogrzać pomieszczenie, a mroźną, zimową porą napalić można mocniej. Koszt takiego piecyka kominkowego jest różny w zależności od wielkości i rodzaju modelu i wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

0