Jak efektywnie spalać drewno w kominku bez dymu

29 lipca 2016
drewno-czyste-spalanie-w-kominku Katalityczne spalanie drewna w palenisku Godzic -ETNA

Jak efektywnie spalać drewno w palenisku zgazowującym drewno

Drewno kominkowe to tanie i czyste paliwo. Jednak musi ono spełniać pewne wymogi, aby domownicy mogli bez przeszkód cieszyć się przyjemnym ciepłem, jakie wytwarza kominek. Drewno kominkowe musi być sezonowane, bardzo suche i odpowiednie dla spalania to takie, które osiąga wilgotność na poziomie 20%. Wilgotne drewno nie tylko obniża temperaturę spalania, ale powoduje powstawanie większej ilości sadzy i smoły (kreozotu). Nie wszyscy posiadacze kominków wiedzą czym palić w kominku, jaki rodzaj drewna jest najbardziej odpowiedni. Najlepsze drewno do kominka to liściaste: dębowe, bukowe oraz grabowe i oczywiście sezonowane minimum 2 lata.

Drewno jest eko­lo­gicz­nym paliwem pod warunkiem zastosowywania efektywnej techniki spalania. Drewno dla „czystego” katalitycznego spalania holzgazu potrzebuje 700-1000°C W praktyce wygląda to następującą: Paliwo (drewno) początkowo schnie i uwalnia zawartą w nim wodę. Dzieje się to przy temperaturze poniżej 200°C Następnie w wyższej temp. 200-600 następuje wyodrębnienie lotnych frakcji – piroliza.

Kolejnym etapem spalania a właściwie zgazowania jest utlenianie. W temperaturze powyżej 700°C następuje utlenienie znajdujących się w paliwie pierwiastków węgla i wodoru. W naszym palenisku ETNA podczas przejścia powstałych wcześniej gazów przez warstwę rozżarzonego węgla (do dolnej komory spalania) następuje redukcja CO2 i pary wodnej do tlenku węgla CO i wodoru H2. W tym momencie holzgaz jest gotowy do użycia. Oczywiście równie ważnym elementem „układanki” – spalania, teraz staje się odpowiednia proporcja powietrza, o odpowiedniej temperaturze, podana w odpowiednie miejsce, w odpowiednio długim czasie.