Kominek akumulacyjny – błędy w montażu
Kominek akumulacyjny będzie sprawnie pracować przez długie lata, dostarczając domownikom przyjemne ciepło, jeżeli zostanie prawidłowo zamontowany i nie zapomnimy o jego regularnej pielęgnacji. Obowiązkiem każdego profesjonalnego wykonawcy jest poinstruowanie kupujących jak użytkować kominek. Jakie są najczęstsze problemy wynikające z zaniedbania tego urządzenia lub złego montażu?
Brak dostępu do „otworów wyczystkowych” w kanałach dymowo – grzewczych
Kanały dymowo – grzewcze należy regularnie czyścić z zalegającej sadzy oraz popiołów. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do samozapłonu sadzy w kanałach i kominie. Pożar sadzy może być przyczyną trwałego uszkodzenia komina. Poza tym zalegająca w kanałach sadza i popioły stwarzają niebezpieczeństwo zamknięcia drogi spalin do komina i wydostawania się dymu do pomieszczenia, co jest realnym zagrożeniem życia i zdrowia domowników.
Brak tzw. “krótkiej drogi spalin”
Krótka droga kieruje spaliny bezpośrednio do komina. Stosuje się ją w celu ułatwienia rozpalenia ognia w palenisku. Z powodu braku „krótkiej drogi spalin” dokładanie drewna w kominku jest utrudnione. Po otworzeniu drzwiczek do pomieszczenia wydostać się może dym, co jest niebezpieczne dla użytkowników. Dlatego w początkowej fazie rozpalania należy otworzyć szyber i tym samym kierować spaliny przez tzw. “Krótką drogę” do czasu uzyskania odpowiednio dużego płomienia i temperatury spalin min. 300st.C. Jeżeli do kanałów notorycznie wprowadzane będą spaliny o niższej temperaturze, to w wyniku nadmiernego wychłodzenia może dojść do zniszczenia kanałów. Na wielkość płomienia i temperaturę w kominku akumulacyjnym duży wpływ ma także paliwo, najlepsze jest drewno bukowe o grubości około 10-15 cm i wilgotności na poziomie 16,00% do 20%. Wymagana ilość jednorazowego załadunku drewna to około 5 kg.
Bezpieczeństwo użytkowania kominka akumulacyjnego
Mając na uwadze bezpieczeństwo ludzi, wykonawca montażu urządzenia, który jest prawdziwym fachowcem powinien przekazać kupującym pisemną instrukcję użytkowania kominka akumulacyjnego i porozmawiać z nimi o głównych zasadach pielęgnacji.
Kominki akumulacyjne czy warto
Na pytanie odpowiedzieć należy sobie samemu. Warto jednak wiedzieć, że kominki akumulacyjne z paleniskiem ceramicznym dedykowane są do większości dziś budowanych domów, które nie mają dużego zapotrzebowania na energię.
Pieco-kominek akumulacyjny oddaje energię do otoczenia wyłącznie przez “ciepłe ściany” i promieniowanie szyby. Podczas całego cyklu spalania kominek tego typu, oddaje ciepło w umiarkowanym zakresie nie powodując efektu przegrzania pomieszczenia w którym znajduje się.
Kominki akumulacyjne cena
Na cenę za wykonie usługi głównie wpływa wybór paleniska i jakość użytych materiałów. Naszym klienetom polecamy wyłącznie porządne i sprawdzone urządzenia, w których korpus paleniska piecowego oraz tzw. “kanały dymowo-grzewcze” wykonane są z odpornej na pęknięcia ceramiki produkowanej przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
Kominki akumulacyjne opinie
Według panującej opinii wykonawców uznaje się, że kominki akumulacyjne powinny mieć niewielką szybę. Nic bardziej mylnego! Pieco-kominek może mieć także dużą szybę, lecz warto zwrócić uwagę na wielkość i kubaturę salonu, w którym będzie się znajdował. Jeżeli mamy uzasadnione obawy, że szyba będzie zbyt mocno oddawać ciepło, to wybrać powinniśmy paleniska z systemem potrójnego przeszklenia (3 warstwy szkła, w tym jedna z powłoką IR) z termoobiegiem powietrza pomiędzy szybami.
Kategoria: kumulacja ciepła
Komentarze
Montaż kominków jest niezwykle ważny. Warto inwestować w bezpieczeństwo oraz wygodę. Kominki same w sobie nie są tanie, dlatego tez nie powinniśmy żałować pieniędzy w odpowiednio doświadczonych fachowców w tym zakresie.