Kominek otwarty czy zamknięty – co wybrać?

5 stycznia 2015
kominek otwarty czy zamknięty - jaki wybrać

Kiedy temperatura za oknem spada poniżej zera, nie ma nic przyjemniejszego niż relaks na kanapie z kubkiem gorącej herbaty i kominkiem w tle. Jednak wybór odpowiedniego kominka, którym będziemy się cieszyć przez długie lata nie jest taki prosty w zestawieniu z bogatą ofertą rynkową, obfitującą w dziesiątki rodzajów kominków. Jaki model wybrać, aby być w 100% usatysfakcjonowanym z dokonanego zakupu?

Jaki model kominka wybrać: otwarty czy zamknięty?

Przy wyborze kominka do domu w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jak często będzie on eksploatowany. Czy będziemy rozpalać go jedynie okazjonalnie, czy może będzie dodatkowym lub głównym źródłem ciepła.

Kominek otwarty – efektowna dekoracja

Jeżeli urządzenie ma być przede wszystkim miłą dla oka dekoracją salonu i elementem reprezentacyjnym, warto zastanowić się nad wyborem kominka otwartego. W przypadku tego rodzaju nie można mówić o wysokiej efektywności, gdyż tylko 15% energii powstającej w wyniku spalania drewna ogrzewa pomieszczenie. Dzięki otwartemu palenisku, domownicy nie są odseparowani od płomieni i mogą bezpośrednio odczuwać ciepło pochodzące z ognia. Jednak kominki otwarte zużywają dosyć dużo drewna i bez parawanów ochronnych niosą ryzyko pożaru od iskier. Wybór kominka otwartego z pewnością zadowoli osoby, którym przede wszystkim zależy na względach estetycznych.

Kominek zamknięty – ciepło i oszczędność

Jeżeli główną funkcją urządzenia ma być ogrzewanie pomieszczeń, najlepszym wyborem będzie kominek zamknięty wyposażony w tzw. wkład kominkowy. Co kryje się pod tym pojęciem?

Wkład kominkowy to nic innego, jak

zamknięte palenisko, które posiada z drzwiczki z ceramiczną szybą żaroodporną. Wykonane jest z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur np żeliwo, stal, szamot… Paleniska szamotowe dobrze trzymają ciepło i oddają je jeszcze przez długi czas po zgaszeniu płomieni. W przeciwieństwie do kominka otwartego, model zamknięty cechuje wysoka energooszczędność.

Wkłady kominkowe

najwyższej jakości posiadają sprawność nawet na poziomie 80%, co oznacza, że tyle właśnie % energii powstającej podczas procesu spalania ogrzewa pomieszczenie.

Kominki zamknięte

wytwarzają parokrotnie więcej ciepła niż urządzenia otwarte i mogą dłużej pracować bez uzupełnienia opału.
Zakup kominka to decyzja na lata, dlatego powinna być poprzedzona dokładną analizą własnych potrzeb i oczekiwań, od tych wizualnych aż po praktyczne.