Kominek w domu – co warto wiedziec – porady

26 stycznia 2017
Kominek porady

Kominki nowoczesne, czy też klasyczne (w zależności od preferencji użytkowników) są coraz częściej wkomponowywane w projekty budowanych domów.

Zwykle kobiety przywiązują większą wagę do estetyki wykonania danego urządzenia, natomiast mężczyźni skupiają się na stronie technicznej, czyli rodzajach i funkcjach wkładów kominkowych lub palenisk.

Co każdy przyszły posiadacz kominka w domu powinien o nim wiedzieć? Przeczytaj na naszym blogu.

Kominek w domu – ważne porady

Z uwagi na niezwykle szeroką gamę oferowanych dziś urządzeń, stosowanych materiałów i technologii wykonania, warto już na etapie budowy domu zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami:

 

Jaka moc kominka?

To podstawowy parametr, na który każdy klient zainteresowany kupnem kominka powinien zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że jego moc powinna być dopasowana do wielkości domu. Kupno wkładu kominkowego o zbyt dużej mocy grzewczej może skutkować tym, że w domu odczuwać będziemy duży dyskomfort z uwagi na ogromne ilości ciepła oddawanego do pomieszczenia. Natomiast jeżeli kominek będzie zbyt słaby, możemy wrzucać do niego mnóstwo opału, a urządzenie i tak nie będzie dostarczało nam wystarczającej ilości ciepła.

Komu zlecić budowę kominka?

Czy szyjąc suknię poszlibyśmy do szklarza? Oczywiście że nie, bo efekty jego działań byłyby opłakane. Tak samo wybór firmy, która ma zająć się montażem kominka nie może być przypadkowy. Brak doświadczenia, wprawy i fachowości monterów może sprawić, że nie tylko kominek nie będzie spełniał swoich funkcji, ale może być po prostu niebezpieczny dla domowników. Pamiętajmy, że w przypadku tego typu urządzeń mamy do czynienia z prawdziwym ogniem i wysoką temperaturą. Budowa kominka wymaga znajomości zduńskiej techniki, poprzedzonej wieloletnią praktyką. Tylko profesjonalna firma monterska będzie w stanie przeprowadzić montaż sprawnie, z właściwych materiałów i co najważniejsze bezpiecznie.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie wymarzonego kominka?

Pozostałe kryteria, które są równie istotne to przede wszystkim funkcja kominka. Przed wyborem konkretnego modelu zastanówmy się, czy urządzenie ma pełnić jedynie rolę reprezentacyjną salonu, czy ogrzewanie kominkiem to nasza podstawowa potrzeba? Przeanalizujmy również jaką powierzchnię chcemy ogrzać, będzie to jedno pomieszczenie, czy może cały dom? Inna ważna kwestia to koszt kominka – jaką kwotę planujemy przeznaczyć na jego zakup i montaż? Skonsultujmy z fachowcem, co będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem: kominek z płaszczem wodnym, kominek z dgp, a może kominek akumulacyjny?

 

Kominek w domu – czy warto?

Kominek to spory wydatek, dlatego warto dobrze przemyśleć jego zakup, aby wybrać taki rodzaj urządzenia grzewczego, które spełni nasze oczekiwania i będzie dostosowany technicznie do zamieszkiwanego domu. Jakie są podstawowe argumenty przemawiające za posiadaniem kominka w swoim domu?

 

Ogrzewanie kominkowe jest tanie

Ogrzewanie kominkiem w domu pozwala na oszczędności. Dlaczego? Ponieważ w większości kominków można palić jednym z najtańszych paliw jakim jest drewno. Poza atrakcyjną ceną, drewno kominkowe emituje do środowiska mniej szkodliwych substancji, nie bez powodu to czyste paliwo kominkowe cieszy się wśród użytkowników kominków niesłabnącą popularnością. Pamiętajmy, aby kupować drewno z drzew liściastych, koniecznie sezonowane.

 

Kominki są trwałe i mało awaryjne

Plusem posiadania kominka  jest jego trwałość. Przy odpowiedniej kulturze użytkowania i prawidłowej instalacji, to urządzenie grzewcze może służyć nam bezawaryjnie przez długie lata. Oczywiście nie warto oszczędzać na materiałach i ekipie montażowej, podejmując się instalacji kominka samodzielnie – szczególnie, jeśli nie mamy w tym doświadczenia.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Państwu zakup optymalnego rozwiązania. Pamiętajmy, że pośpiech nie jest wskazany, warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i dokonać rozeznania rynku.