Montaż biokominka w bloku. Czy warto zastanowić się nad kominkiem w mieszkaniu?

4 stycznia 2021
jaki-kominek-w-bloku-biokominki

Kominek w mieszkaniu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli ciepła rodzinnego i niezastąpionego klimatu wnętrza. W montażu kominka stoi jednak często na przeszkodzie wiele niedogodności związanych na przeszkodzie z miejscem i rodzajem warunków zamieszkania. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania względem bezpieczeństwa montażu kominka w bloku mieszkalnym oraz jakie są zalety inwestycji w alternatywę kominka tradycyjnego, czyli biokominek.

Kominek w mieszkaniu

Wątpliwości związane z montażem kominka w bloku mieszkalnym nie są bezpodstawne, ponieważ działanie to reguluje wiele przepisów prawnych. Podstawową regulację w tym zakresie jest fakt, że tradycyjny kominek jest zabroniony w blokach 4-kondygnacyjnych. Co więcej, jego konstrukcja z uwzględnieniem przewodów dymowych musi spełnić wymagania w zakresie odpowiedniej kubatury i wentylacji. Dogodnym sposobem uniknięcia tego typu komplikacji jest inwestycja w biokominek.

Biokominek w bloku

Instalacja biokominka w bloku jest zdecydowanie mniej wymagająca niż instalacja kominka tradycyjnego. Decyduje o tym przede wszystkim fakt, że montaż biokominka nie wymaga obecności specjalnego przewodu kominowego. Pracy biokominka powinien jednak towarzyszyć system wentylacyjny, mimo że jego paliwo spala się bezdymnie. Wszystkie te czynniki decydują o tym, że biokominek można zamontować nie tylko w każdym domu, ale także w każdej jego części, nawet w łazience bądź na tarasie.

Czym różni się biokominek od kominka tradycyjnego?

Do pozostałych cech biokominka należy fakt, że nie może on stanowić jedynego źródła ogrzewania w mieszkaniu. Ilość emitowanego przez niego ciepła jest bowiem mniejsza, niż w przypadku kominków tradycyjnych. Warto jednak zauważyć, że tylko w niektórych domach lub mieszkaniach kominek tradycyjny stanowi jedyne źródło ciepła. Nie mniej jednak biokominek daje ciepło i jego obecność może zmniejszyć potrzebę użytkowania pozostałych źródeł ogrzewania. Co więcej, moc grzewcza poszczególnych rodzajów biokominka może się różnić. Główną korzyścią użytkowania biokominka jest natomiast bezdymne spalanie materiału opałowego. To warunkuje brak ryzyka nieprzyjemnych dla wielu osób zapachów, a także osadzania się sadzy wokół kominka.

Zalety biokominka w bloku

 • Biokominek może znaleźć się w każdym mieszkaniu i rodzaju pomieszczenia.
 • Możliwość jego montażu biokominka na ścianie lub pod sufitem oszczędza miejsce w naturalnie mniejszej przestrzeni mieszkania bloku mieszkalnego. Wpływa także na to brak konieczności rezerwowania dodatkowego miejsca na drewno lub brykiet.
 • Biokominki cechuje duża różnorodność konstrukcji i designu.
 • To naturalne ognisko domowe cechują wysokie walory wizualne, które wykorzystuje się przede wszystkim w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych i glamour.
 • Bezdymny materiał opałowy biokominka zapewnia komfort jego użytkowania i pozwala zachować czystość na dłużej.
 • Produkt uboczny spalania biokominka ma pozytywny wpływ na środowisko.
 • Biokominek stanowi element aranżacji wnętrza, taki jak obraz.

Walory estetyczne kominka

Pozytywnym aspektem biokominka jest jego niewymagająca konstrukcja umożliwiająca dowolną lokację kominka w mieszkaniu. Oznacza to, że biokominek nie jest przeznaczony jedynie do narożnego miejsca w salonie, ale może znaleźć się także w dowolnym miejscu na ścianie lub pod sufitem we wnętrzu danego pomieszczenia. To daje możliwość tworzenia aranżacji nowoczesnych i awangardowych. Efekt kominka na ścianie, tarasie lub w łazience daje nie tylko innowacyjny efekt, ale także wrażenie bogactwa wnętrza. Zabieg ten wykorzystuje wiele czołowych projektantów wnętrz na rynku polskim. Biokominek może traktować także jak każdy inny element dekoracji wnętrza. Świetnie może się on bowiem sprawdzić w roli swojego rodzaju obrazu na ścianie lub stylowego ornamentu.

Zalety biokominka pod względem ekologicznym

Zdajemy sobie sprawę, że pozytywny wpływ działania biokominka na środowisko może być czynnikiem decydującym w zakresie jego kupna przez wielu klientów. Produktem spalania paliwa biokominka jest bowiem para wodna, która nie tylko nie ma właściwości toksycznych, ale także reguluje wilgotność powietrza w mieszkaniu. Większość modeli biokominków ma ponadto zainstalowany zbiornik, do którego możliwe jest zaaplikowanie olejków eterycznych, które ulatniają się wraz z emisją pary wodnej. To pokazuje, że z pomocą biokominka możliwe jest stworzenie doskonałego klimatu, oddziałującego na wiele zmysłów.

Rodzaje biokominków

 • Biokominki ogrodowe – typ biokominka zewnętrznego, który nie potrzebuje systemu wentylacyjnego. Świetnie nadaje się do umilania wczesno-jesiennych wieczorów w ogrodzie lub na tarasie. Jego obecność może bowiem dawać ciepło umożliwiające spędzanie wolnego czasu w nieco niższych temperaturach. Elastyczną cechą biokominka zewnętrznego jest możliwość zabrania go zimą do środka.
 • Palenisko okryte szklanym ekranem – mogą znaleźć się w każdym miejscu przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej. Pozytywną cechą takiej konstrukcji kominka jest fakt, że płomień można oglądać z każdej strony. Co więcej, jest łatwe w transporcie podczas zatrzymania pracy biokominka.
 • Biokominek przyścienny na tarasie lub w ogrodzie – jest to rodzaj biokominka, na który w dalszym ciągu decyduje się znacząca ilość klientów. Biokominek przy ścianie stanowi dogodne i nowoczesne rozwiązanie, choć znacznie ograniczone pod względem transportu.
 • Biokominki o nietypowym kształcie – branża oferuje także szereg kominków w zakresie niezwykle oryginalnych i awangardowych względem niestandardowych kształtów biokominków. Niezwykle efektowne mogą być biokominki imitujące skały lub antyczne pochodnie. Ciekawą opcją są także biokominki stanowiące część konstrukcji stołów.

Biokominek Planika Jar

Piękny i stylowy kominek firmy Kominki Godzic łączy w sobie zimno industrialnego betonu z ciepłem klimatycznego ognia domowego. Ten model biokominka sprawdzi się zarówno we wszystkich prywatnych przestrzeniach, jak i miejscach publicznych, takich jak restauracje puby i bary, a także przestrzenie kreatywne. Funkcjonalność biokominka Planik Jar pozwala na jego dogodny transport i ustawienie w każdym preferowanym w danej chwili miejscu.

Kominki Planika

Paliwem biokominków Planika są substancje w postaci płynów lub żeli pochodzenia naturalnego. Paliwo biokominków Planika produkowane jest przez niezawodną firmę Fanola, która gwarantuje najwyższą jakość i wydajność paliwa. Synonimem produktów tej marki jest połączenie minimalistycznego i niebanalnego designu, pełni funkcjonalności kominka i proekologicznych rozwiązań, które zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

FAQ

1. Czym różni się biokominek od kominka elektrycznego?
W niektórych przypadkach kominek elektryczny może okazać się bezpieczniejszy. Decyduje o tym zazwyczaj obecność zwierząt lub dzieci. Wybór kominka powinien być natomiast zależny od osobistych priorytetów i preferencji przyszłego właściciela.

2. Ile kosztuje utrzymanie biokominka?
Koszt utrzymania i korzystania z biokominka jest relatywnie niski i wynosi około 10 zł za litr dobrej jakości biopaliwa. Poziom zużywalności biopaliwa zależy natomiast także od wielkości paleniska. Można jednak przyjąć, że litr paliwa spala się w około 1 do 5 godzin.

3. Jaką ilość pary wodnej emituje biokominek?
Nie więcej niż w zwykły nawilżacz powietrza.