Kominek akumulacyjny montaż Będzin

8 maja 2015
7

Kominek akumulacyjny w pasmanterii “Inspiracja” w Będzinie.

Pieco-kominek wybudowany w lokalu handlowym, który mieści się w starej, przedwojennej kamienicy w Będzinie. Piec ma ogrzać pomieszczenie o powierzchni ok. 60m2.
Najtrudniejszym zadaniem było znalezienie kafli o odpowiednim kolorze. Właścicielka sklepu nawiasem mówiąc, jedna z najtrudniejszych naszych klientek (p. Edyta Godzic – żona właściciela naszej firmy), zażyczyła sobie kafli w karmazynowym kolorze. Po długich poszukiwaniach znaleźliśmy “prawie” odpowiedni kolor w krakowskiej kaflarni “Kafel – Art”.

Lokal nie jest duży, ale przewidujemy wysokie straty ciepła. Długo zastanawialiśmy się jakie palenisko i system wybrać. W zasadzie braliśmy pod uwagę dwa urządzenia: Brunner HKD 2.2 lub Spartherm MINI Z1. HKD jest znakomitym paleniskiem, jednak przewidziane jest do nowoczesnych i „ciepłych” domów. Naszego lokalu do takich zaliczyć nie mogliśmy.
Wybór padł na MINI Z1, do którego podłączyliśmy układ dymowych kanałów akumulacyjnych.

Zabudowa została wykonana z szybko przewodzących ciepło płyt ceramiczno-betonowych, a wewnątrz wybudowaliśmy dodatkowy „rdzeń akumulacyjny” z kształtek magnezytowych. Izolacja ściany i sufitu to płyty krzemianowo-wapniowe, o kaflach wspomniałem wcześniej. Obsługa pieca Spartherm ma być jak najmniej absorbująca, a więc niezbędna jest elektronika sterująca procesem spalania, która dba o to, aby drewno spalało się w optymalnych warunkach i w odpowiednim momencie zamknięty został dopływ powietrza z zewnątrz.
Na obudowie zamontowaliśmy kratki wylotu ciepłego powietrza zamykane żaluzją, aby możliwe było sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. W przypadku dużych mrozów można uchylić żaluzję i szybko nagrzać pomieszczenie gorącym powietrzem.
Jesteśmy już po pierwszych paleniach, piec Spartherm sprawuje się znakomicie. Spalając  8 kg. drewna obudowa grzała przez ok 20 godzin! Oczywiście w zimę przy ujemnych temperaturach na zewnątrz i znacznie większym zapotrzebowaniu na ciepło, czas grzania skróci nawet o połowę.
Sklep mieści się w Będzinie przy ul. Modrzejowskiej 56 – „Pasmanteria Inspiracja”. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia go i sprawdzenia jak działa nasz pieco-kominek. Przy okazji możecie Państwo zaopatrzyć się we wszystko co jest przydatne w do tzw. „ręcznych robótek” .