Montaż kominka Dąbrowa Górnicza

9 czerwca 2016
Ciepły-kominek2

Kilka dni temu rozpoczęliśmy montaż kominka typu Hypokaustum w Dąbrowie Górniczej.
Technika Hypokaustum zapewnia szereg korzyści właścicielowi takiego kominka. Przede wszystkim eliminujemy ryzyko przegrzania pomieszczenia. Korpus wkładu kominkowego nagrzewa powietrze, które krąży w zamkniętej przestrzeni i nagrzewa obudowę wykonaną ze specjalnych ceramicznych płyt odpornych na działanie wysokiej temperatury.

Przewaga Hypokaustum nad kominkiem konwekcyjnym polega na tym iż energia oddawana jest na przestrzeni kilku godzin, w przeciwieństwie do nadmuchu, który całą energię oddaje od razu, przez co po 2-3 godzinach palenia pomieszczenie może zostać przegrzane.
Ponadto eliminując kratki z zabudowy unikamy problemu, ze wzmożonym kurzeniem w mieszkaniu. Efekt ten jest szczególnie nieprzyjazny dla alergików i osób mających problemy z oddychaniem.
Zabudowa została skonstruowana tak, aby elementy akumulacyjne znajdowały się jak najbliżej samego wkładu Spartherm. Powierzchnię grzewczą stanowi natomiast zewnętrzna obudowa, łącznie z częścią dookoła witryny. Dzięki odpowiednio zastosowanym przegrodom, powietrze krąży samoczynnie po całym wnętrzu zabudowy, a ta oddaje ciepło równomiernie, aż do czasu wyczerpania zapasu energii w masie akumulacyjnej.

Zastosowany do montażu kominka – wkład kominkowy to model Spartherm Varia 2R-80h-4S. Idealnym rozwiązaniem grzewczym byłyby paleniska szamotowe, jednak dla inwestora ważna była przede wszystkim spektakularna wizja ognia. Szerokość szyby wynosząca 80 cm jest jednak niebagatelna, a paleniska szamotowe w tym rozmiarze są o wiele droższe. W tym wypadku mamy zatem idealne połączenie efektywności i ekonomii.