Montaż kominka: Oświęcim

6 maja 2015
8

Montaż kominka: Oświęcim

Kominek a w zasadzie piec Brunner stanowi podstawowe ogrzewanie domu w Oświęcimiu o powierzchni 180 m2. Drugi alternatywny system grzewczy to podłogowe ogrzewanie elektryczne.

Obudowa wykonana jest w całości z ceramicznych płyt akumulacyjnych.
Sercem kominka jest wydajne palenisko piecowe niemieckiej firmy Brunner model HKD 2.2. Palenisko stworzone jest do współpracy z systemem odbioru i akumulacji ciepła ze spalin i tylko tak może pracować, ponieważ gazy spalinowe osiągają temperaturę 700-800 st.C. Zastosowany został system kanałów szamotowych – ciągi spalinowe firmy Rath, odbierające i akumulujące ciepło ze spalin. Układ kanałów jest bardzo wydajny i innowacyjny, mianowicie dwa pierwsze kanały są opadowe i działają równorzędnie, trzeci kanał jest wznośny. Działanie układu jest bardzo efektywne i do komina uchodzą spaliny o temperaturze ok. 150 st.C. Wewnątrz kominka wybudowano dodatkowe ściany z kształtek magnezytowych, których zadaniem jest odbiór i akumulacja ciepła wytworzonego przez żeliwny korpus paleniska Brunner. Obsługę kominka ułatwia elektroniczny optymalizator procesu spalania firmy Tatarek, dzięki któremu do paleniska dostarczona jest odpowiednia ilość powietrza, a po zakończeniu procesu spalania zamykana jest przepustnica powietrza, co zapobiega wychłodzeniu masy akumulacyjnej i ucieczce ciepła do komina.
Obudowa otynkowana została specjalnym tynkiem zduńskim na ciepłe ściany, ławka i ozdobne elementy to wielkoformatowe kafle firmy Mez, w kolorze Noir.
Po jednorazowym spaleniu ok. 5-7kg drewna cała obudowa nagrzewa się do temperatury 60-70st.C i grzeje przez 6-12h w zależności od temperatury na zewnątrz.
Kominek może pracować w układzie zamkniętym(tzw. hypokaustum) z zasłoniętym wlotem i wylotem powietrza konwekcyjnego, kiedy to grzeje tylko przez promieniowanie cieplne, które jest z najzdrowszym i najprzyjemniejszym sposobem ogrzewania. Jeżeli zaistnieje potrzeba szybkiego ogrzania domu to możliwe jest otwarcie kratek konwekcyjnych, a nawet załączenie turbiny tłoczącej ciepłe powietrze do pokoi na piętrze.