Rodzaje nowoczesnych kominków narożnych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

4 stycznia 2021
kominek-narozny-co-to-takiego

Klimat w zaciszu własnego domu wytworzony z wykorzystaniem domowego kominka jest wprost nie do zastąpienia. Zdecydowana większość świeżo upieczonych właścicieli domków jednorodzinnych postawiła na ich obecność w swoich wymarzonych przestrzeniach, a duża różnorodność modeli i konstrukcji kominków pozwoliła na zaspokojenie ich zróżnicowanych preferencji.

Funkcje kominków w mieszkaniu

Przed wyborem właściwego kominka domowego, warto zastanowić się, jaką podstawową rolę pełnić będzie jego obecność w danej przestrzeni. Kominki domowe mogą realizować dwie następujące funkcje:

 • Ogrzewanie mieszkania lub domu – najczęstszą przyczyną pojawienia się kominka w domu jest zapewnienie mu źródła ciepła i ogrzewania.
  Kominek do tego przeznaczony ma zazwyczaj konstrukcję zamkniętą, która w wyraźny sposób zwiększa efektywność funkcji grzewczej. Ognisko domowe lokalizowane jest najczęściej w centralnych lub kluczowych punktach wnętrza, by możliwe było równomierne rozprzestrzenianie się ciepła także tego promieniowanego. Dla skuteczności funkcjonowania kominka w niniejszym celu zaleca się także użytkowanie wkładów kominkowych o poziomie sprawności energetycznej oscylującej w granicach 70-80%. Warto wiedzieć, że istnieją różne typu ogrzewania: ogrzewanie przez promieniowanie, ogrzewanie przez system dystrybucji, a także ogrzewanie z płaszczem wodnym.
 • Ozdoba wnętrza salonowego – zdarza się, że kominek domowy pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną salonu. W tej roli świetnie sprawdzają się kominki gazowe, elektryczne lub biokominki. Ich celem nie jest oddawanie ciepła do otoczenia, chyba że w formie wspomagającej. Ozdobne kominki są obecnie symbolem luksusu i ukłonem w stronę nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. Możliwość ulokowania ich na ścianach, pod sufitem lub w łazience daje szansę na stworzenie awangardowych wnętrz, które zostaną w pamięci gości na długo.

Rodzaje kominków narożnych

 1. Kominki akumulacyjne narożne – funkcjonowanie kominków akumulacyjnych polega na gromadzeniu ciepła w tak zwanym palenisku i ceramicznym kanale dymowo-grzewczym. Temperatura jest oddawana wówczas stopniowo przez obudowę wykonaną z materiałów dobrze przewodzących ciepło – niemal całą swoją powierzchnią, co pomaga w zachowaniu względnie stałej temperatury otoczenia i uniknięcie niepożądanych skoków temperaturowych. Korzyścią użytkowania kominków akumulacyjnych jest brak konieczności częstego uzupełniania kominka wkładem drewna.
 2. Kominki narożne z płaszczem wodnym – stworzenie kominków narożnych możliwe jest także w przypadku obecności płaszcza wodnego kominka. Płaszcze wodne wykorzystywane są do rozprowadzania ciepła za pomocą medium grzewczego (wody lub roztworu glikolu), przepływającego przez grzejniki lub pętle grzewcze ogrzewania podłogowego, po wszystkich pomieszczeniach mieszkania.
 3. Kominki narożne konwekcyjne – powietrze pobrane z otoczenia jest nagrzewane przez gorący wkład grzewczy. Ten rodzaj kominka szybko ogrzewa powietrza, ale też szybko się wychładza. Sprawdza się w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła. Jest wydajny, jednak konieczne jest jego częste uzupełnianie wkładem drewna.
 4. Kominki systemowe narożne – firma Godzic w swojej ofercie zawiera także serię kominków systemowych (modułowych), czyli kompleksowych produktów kominkowych. Kominki systemowe najczęściej produkowane są z termobetonu. Ich montaż jest niezwykle łatwy, a nieocenione walory zdrowotne to główne zalety kominków systemowych. Ten typ kominka ogrzewa pomieszczenie, poprzez najzdrowsze dla człowieka laminarne promieniowanie.
 5. Kominki gazowe narożne – podstawową cechą kominków gazowych jest intuicyjność i łatwość obsługi. Kominki gazowe mają niezliczoną ilość zalet związaną między innymi z brakiem konieczności dokładania drewna do wnętrza kominka z zachowaniem klimatu, które daje użytkowanie kominka tradycyjnego. Kominki gazowe są coraz częściej wybieranym typem kominków w domach. Możliwość sterowania ognia za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie sprawia, że sprawdzają się one także w blokach mieszkalnych i restauracjach.
 6. Kaflowy piec kominkowy z narożną szybą – piec kaflowy jest zdrowy pod względem oddawania ciepła do otoczenia. Jego promieniowanie przypomina promieniowanie słoneczne, co ma właściwości prozdrowotne. Obecność kominka kaflowego redukuje także ilość kurzu i alergenów w otoczeniu. Jest to przykład kominka, na który z pewnością warto zwrócić uwagę i zapoznać się z jego charakterystyką szczegółową.

Zalety wykorzystania kominków narożnych

Kominek w narożniku ma wiele zastosowań funkcjonalnych, do których należy między oszczędność miejsca i ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji aranżacji kominka w mieszkaniu lub domu. Jego konstrukcja umożliwia podziwianie ognia nie tylko od strony frontowej, ale i bocznej. Co więcej, możliwe jest także podziwianie ognia z większej ilości perspektyw. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne w przypadku przestrzeni salonów połączonych z kuchnią. Kominy narożne mają delikatną budowę, która wpasuje się we wszystkie style aranżacyjne. Jest zdecydowanym wyrazem nowatorskiego podejścia do projektów mieszkalnych.

Jak wybrać najlepszy kominek narożny?

W podjęciu właściwej decyzji pomóc może odpowiedzenie sobie na kilka poniższych pytań:

 1. Jaki maksymalny budżet może zostać poświęcony na zakup i montaż kominka?
 2. Jakie podstawowe funkcje powinien spełniać kominek w przestrzeni domowej>
 3. W jaki sposób powinien oddawać ciepło do otoczenia? Które rozwiązanie może być najkorzystniejsze w przypadku określonych warunków mieszkalnych?
 4. W jakim stylu zostanie urządzona aranżacja wnętrza?
 5. Na jakim efekcie wizualnym nam zależy?

Kominki Godzic

Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedź na powyższe pytania może nie być łatwa dla osób niezwiązanych bezpośrednio z branżą kominkową. Firma Kominki Godzic oprócz wysokiej klasy kominków oferuje swoim klientom profesjonalne doradztwo oparte na wieloletnim doświadczeniu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej w celu zapoznania się ze szczegółową ofertą wszystkich rodzajów naszych kominków. Na wszelkie wątpliwości względem produktów, a także nurtujące pytania w zakresie montażu kominków nasze biuro obsługi klienta bardzo chętnie odpowie.

FAQ
1. Na czym polega funkcjonowanie kominka z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym często wykorzystywany jest do wspomagania ogrzewania centralnego. Ogrzewanie za pomocą kominka z płaszczem wodny umożliwia precyzyjne kontrolowanie temperatury otoczenia w całym domu, poprzez zastosowanie co najmniej sprzęgła hydraulicznego lub bufora, wraz z grupą pompową w instalacji, która ustala właściwą temperaturę wody grzewczej dla pętli ogrzewania podłogowego.

2. Lepiej wybrać piec żeliwny czy stalowy?
Piece żeliwne są bardziej odporne na wysokie temperatury generowane przez kominek, na co wpływa materiał wykonania, jak i jego wysoka szczelność. Stalowe piece natomiast szybciej nagrzewają pomieszczenie, w którym się znajdują. Co więcej, piece żeliwne charakteryzują się także powolnym procesem korozyjnym.

3. Jaki rodzaj drewna wybrać do kominka?
Uznaje się, że najbardziej kalorycznym gatunkiem drewna jest grab. Jego drewno spala się bowiem wolno, nie pozostawia wiele sadzy, a jego płomień jest relatywnie niewielki. Ceniony jest także, jesion i buk. Wspomniane cechy mają natomiast odzwierciedlenie w wyższych cenach tego typu drewna przeznaczonego na opał.