Zabudowa kominka – jak ją wykonać?

22 lutego 2021
zabudowa-kominka

Wybór określonego modelu kominka determinowany jest przede wszystkim walorami wizualnymi jego zabudowy. Przed montażem kominka w swoim domu warto zapoznać się nie tylko ze wszystkimi możliwościami projektowymi w tym zakresie, ale także z samym procesem tworzenia kominków i ich zabudowy. W niniejszym artykule z przyjemnością opowiemy o tym, jak tworzy się kluczową część kominka, jaką jest jego zabudowa.

Jak zrobić zabudowę kominka?

Realizacja projektu zabudowy kominka kojarzy nam się z zadaniem przeznaczonym dla profesjonalistów tej dziedziny. Nie ulega wątpliwości, że w tym stwierdzeniu zawiera się wiele prawdy, jednak świadomość przebiegu tego procesu może ułatwić podjęcie właściwej decyzji i wyboru najlepszej zabudowy kominkowej. W tym aspekcie warto uwzględnić takie aspekty jak:

 

  • cena poszczególnych rodzajów materiałów i montaży kominkowych,
  • rodzaje i typy potrzebnych narzędzi do wykonania montażu kominka,
  • jakich konkretnych umiejętności wymaga budowa zabudowy kominka,
  • z jakimi komplikacjami może się wiązać montaż kominka w domu.

Informacje na ten temat mogą być wskazówką zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tworzeniem zabudowy kominków, jak i usługobiorców, którym powyższe informacje mogą pomóc w wyborze właściwego usługodawcy, najlepszego modelu kominka i uświadomieniu sobie zasadności cen tego typu usług. Istotne jest natomiast, by proces budowy kominka przebiegał w sposób ekonomiczny i bezpieczny dla jego przyszłych użytkowników.

Obudowa kominka krok po kroku

O tym, jak zrobić zabudowę kominka można się dowiedzieć jedynie poprzez realne doświadczenie. Warto jednak posiąść podstawowe informacje w tym zakresie, by wiedzieć, z czym wiąże się to przedsięwzięcie. Poniżej przedstawimy najważniejsze kroki, które warto przeanalizować przed rozpoczęciem procesu montażu zabudowy kominka.

Przed rozpoczęciem zabudowy kominka

  • Podłączenie wkładu kominka – podstawą poprawnego montażu kominka i jego zabudowy jest osadzenie wkładu kominkowego i podłączenie go do rur spalinowych. Czasami może okazać się konieczne umożliwienie doprowadzania powietrza z zewnątrz.
  • Ustawienie wkładu kominkowego na odpowiednim podłożu – odpowiednim podłożem dla wkładu kominkowego może być między innymi podmurówka. Zaleca się jednak stosowanie w tym przypadku fabrycznego stojaka, bezpośrednio przeznaczonego do tego celu. Jego jakość może zwiększyć bowiem poczucie pewności względem dobrze zadbanego bezpieczeństwa.
  • Sprawdzenie szczelności wkładu i rur spalinowych – przed rozpoczęciem montażu zabudowy kominka niezbędne jest sprawdzenie jego szczelności. W tym celu wykonuje się palenie próbne, które przy okazji utwardza farbę wewnątrz wkładu, wyzwalając przy tym nieprzyjemny zapach. Etap ten wykonuje się zazwyczaj przy otwartych oknach. Jeśli próba wykaże nieszczelności rur, należy wypełnić je specjalnymi pastami.

Proces budowy zabudowy kominka

  • Zaznaczenie konstrukcji obudowy kominka – najważniejszą zasadą na tym etapie budowy kominka jest zostawienie odstępu pomiędzy krawędzią zabudowy kominka a jego wkładem. Warunkuje to bowiem bezpieczeństwo termiczne i swobodniejszy przebieg powietrza.
  • Budowa izolacji zabudowy – można wykonać ją na dwa sposoby. Pierwszy sposób charakteryzuje się wykorzystaniem profili, zabudowy kartonowo-gipsowej, wełny i taśmy. Drugim sposobem w tym przypadku jest użycie płyt izolacyjno-konstrukcyjnych, które pełnią funkcją zarówno zabudowy, jak i izolacji.
  • Zabudowa gipsowo-kartonowa – ten zabieg rozpoczyna się od wytyczenia aluminiowych krawędzi profili poziomych UW na podłodze. W tym miejscu niezwykle ważna jest precyzja i zachowanie odpowiednich proporcji względem poprowadzenia ścianek wokół wkładu kominkowego. Do wytyczenia profili na suficie można użyć natomiast jednej płyty CW, która może posłużyć jako poziomica. Kolejnym etapem jest montaż profili tylnych i wykonanie izolacji z wełny za wkładem kominkowym. Profile i izolacje z wełny łączy się taśmą izolacyjną. Taśma izolacyjna powinna być odporna na minimum 360 stopni Celsjusza. Analogicznie przystępuje się do montażu pozostałych ścianek profili i izolacji. Kiedy izolacja kominka jest gotowa, można przystąpić do montażu ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Czynnością końcową jest szpachlowanie wkrętów i styków płyt.

Zabudowa z płyt konstrukcyjnych – nieodpartą korzyścią korzystania z płyt konstrukcyjnych jest brak konieczności tworzenia profili i osobnej izolacji. Przed montażem płyt kluczowe jest ich dokładne oczyszczenie z kurzu, który powoduje obniżenie przyczepności kleju. Niebagatelne znaczenie ma także dokładne wypoziomowanie ścian zabudowy kominka. Proces montażu płyt konstrukcyjnych podobnie jak w przypadku zabudowy gipsowo-kartonowej powinien rozpocząć się od ściany tylnej zabudowy. Kolejnym dogodnym etapem były montaż ściany podłogowej, następnie ścian bocznych. Cechą charakterystyczną tego typu zabudowy jest stosowanie zaprawy termoizolacyjne oraz wzmocnień konstrukcji z siatki szklanej i elementów narożnych i poprzecznych.

Etap końcowy tworzenia zabudowy kominkowej

Etap wykończenia zabudowy kominka rozpoczyna się od zagruntowania jego zabudowy i ma wpływ na finalną jej postać i wygląd. To decyduje o tym, że jest to tak samo ważna część budowy zabudowy wkładu kominkowego, jak zachowanie wszystkich środków bezpieczeństwa względem jego przyszłego użytkowania. Jest to bowiem inwestycja, której zadaniem jest służyć przynajmniej na kilkanaście następnych lat. Istnieje wiele sposobów dekoracyjnych zabudowy kominka. Może w tym celu użyć kamieni ozdobnych, płytek, ram lub parapetów ozdobnych. Przed podjęciem decyzji w tym zakresie niezwykle ważne jest poznanie wszystkich możliwości projektowych. Pomóc w tym może zarówno przeglądanie katalogów kominkowych, jak i ofert firm sprzedających i montujących kominki.

Kominki Godzic – renomowany lider branży na rynku

Serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu pod numerem +48 32 265 64 28 w sprawie konsultacji względem wyboru najlepszej opcji zabudowy kominkowej. Na ostateczną decyzję może wpływać założony budżet na budowę kominka lub inne uwarunkowania montażowe. Zależy nam na oferowaniu klientom wysokiej jakości usług, poczucia bezpieczeństwa i pełnej satysfakcji z walorów wizualnych zabudowy kominka.

FAQ

1. Jakie powinny być właściwości wkładu kominkowego?

Wkład kominkowy powinien być przede wszystkim odporny i wytrzymały na wysokie temperatury.

2. Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać – z płyt konstrukcyjnych czy gipsowo-kartonową?

Wybór każdej z poszczególnej opcji ma swoje wady i zalety. Zabudowa gipsowo-kartonowa jest z pewnością tańszą opcją zabudowy wkładu kominkowego. Często stanowi on czynnik decydujący o jej wyborze. Użycie płyt konstrukcyjnych jest natomiast bardziej nowoczesnym i przede wszystkim ekologicznym rozwiązaniem, które należy do usług z wyższej półki cenowej. Wybór każdej z opcji z pewnością wspomoże konsultacja ze sprzedawcą i profesjonalnym monterem kominków.

3. Z czego najczęściej wykonane są płyty konstrukcyjne?

Zabudowa kominka z płyt konstrukcyjnych najczęściej wykonana jest z płyt silikatowych i krzemianu wapnia.