Biokominki wiszące i do zabudowy – który biokominek warto wybrać do salonu?

22 czerwca 2021
biokominki-wiszace-do-zabudowy

Biokominki z roku na rok zyskują coraz większą popularność, stając się intrygującą dekoracją nowoczesnych salonów (i nie tylko!). Biokominek, czyli kominek na biopaliwo (bioetanol), zapewnia radość z domowego ogniska wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montażu standardowego kominka. Obecnie biokominki produkowane są w różnych wersjach. To biokominki wiszące, wolnostojące bądź biokominki do zabudowy (także narożne). Na który z nich się zdecydować? Podpowiadamy!

 

 

 

 

Jaki wybrać biokominek? Do zabudowy, a może wiszący lub wolnostojący?

Biokominek jako alternatywa dla tradycyjnego kominka ma swoje zalety i wady. Z jednej strony nie można nazwać go pełnoprawnym źródłem ogrzewania, ale z drugiej – umożliwia spełnienie marzenia o domowym palenisku w sytuacji, gdy montaż tradycyjnego kominka nie jest możliwy. Kominek na biopaliwo nie potrzebuje wentylacji i przewodu kominowego, bo uwalnia jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla. A to znacznie ułatwia sprawę!

Biokominki wolnostojące, czyli pełna mobilność!

Biokominki wolnostojące to nowoczesne produkty, które w pełni dopasowują się do indywidualnych potrzeb. Można je postawić w dowolnym pomieszczeniu i dowolnym miejscu (w domu i w mieszkaniu). Co więcej – tego typu mobilne biokominki można bez przeszkód przestawiać z miejsca na miejsce. Z niektórych modeli można też korzystać na zewnątrz – np. na tarasie lub w ogrodzie, umilając sobie długie letnie wieczory spędzane na świeżym powietrzu.

Wolnostojące kominki ekologiczne mają odmienne kształty i design. Produkowane są w różnych rozmiarach. Część biokominków wolnostojących można postawić nawet na meblach. Większe modele zwykle są ciekawie zabudowane i przeznaczone do ulokowania na podłodze. Urządzenia mogą być podłużne i wysokie lub szerokie i niskie. Spośród tak bogatej oferty każdy znajdzie model idealny ze względu na własne preferencje!

Biokominki wiszące, czyli brak miejsca nie jest przeszkodą!

Biokominki wiszące są przeznaczone do montażu naściennego. Co bardzo ważne – nie wymagają żadnych prac przygotowawczych. Nie trzeba drążyć w ścianie otworu czy organizować wnęki, wystarczy zawiesić biokominek. Oczywiście należy spełnić kilka kwestii bezpieczeństwa – biokominki wiszące nie mogą być montowane w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych. Jeśli okaże się, że ściana nie jest ognioodporna, to trzeba ją najpierw odpowiednio zaizolować. Mimo to biokominki wiszące mogą być montowane niezależnie od rodzaju ściany (na ścianach nośnych i działowych).

Biokominki wiszące to propozycja dla tych, którzy „cierpią” na brak miejsca. Zwykle montuje się je na linii wzroku, choć to też nie jest regułą. To pełna dowolność! Poza salonem biokominki wiszące świetnie prezentują się też w łazienkach czy holach, nawet w mikroskopijnych pomieszczeniach!

Biokominki do zabudowy, czyli najbliżej klasycznego kominka

Z kolei biokominki do zabudowy stwarzają możliwość pełnej personalizacji pod kątem aranżacyjnym. Ich montaż również nie sprawia większych problemów, a pozostawia dużą dozę dowolności. Tego typu biokominki zabudowuje się w ścianach, ale też w meblach, wnękach czy podestach. Oczywiście wspomniane elementy nie mogą być pokryte łatwopalnymi materiałami (np. lakierem czy folią), lecz jest to jedyny warunek.

Najczęściej biokominki do zabudowy montuje się w ścianie. W takim wypadku całość prac montażowych sprowadza się jedynie do przygotowania wnęki i posadowienia urządzenia. Co ciekawe, i w ramach tej oferty wyróżnia się różne modele – to m.in. chętnie wybierany biokominek narożny, jedno- lub dwustronny oraz otwarty z dwóch, a nawet z trzech stron.

Jaki biokominek wybrać do salonu?

Wszystko zależy od dostępności miejsca, warunków montażowych i indywidualnych preferencji. Każdy z modeli biokominka będzie się dobrze prezentować, dodając pomieszczeniu elegancji i przytulności zarazem. Każdy model można dopasować pod kątem aranżacji i dobrze wpisać go w styl, w którym urządzony został salon czy inne pomieszczenie.

Biokominki pasują zarówno do tradycyjnych salonów z rustykalną nutą, jak i do intrygujących, nowoczesnych wnętrz w minimalistycznym stylu!

Jakie zalety ma kominek na biopaliwo?

Biokominki do zabudowy bądź w wersjach wiszących i wolnostojących śmiało stają w szranki z tradycyjnymi kominkami na drewno. Oczywiście mają jedną poważną wadę – nie można ich traktować jako główne czy nawet dodatkowe źródło ciepła. Choć większe modele biokominków generują pewną ilość ciepła, to jednak raczej w znaczeniu symbolicznym. Mimo to te produkty mają szereg zalet, pod względem których przewyższają klasyczne propozycje!

Magia domowego ognia – relaks, odprężenie, doskonały nastrój!

Biokominki emitują delikatne ciepło, a jednocześnie pozwalają wpatrywać się w tańczące płomyki ognia – to łagodzi stres, odpręża i wprawia w doskonały nastrój! Właściciele biokominków czerpią w zasadzie te same korzyści, co właściciele klasycznych kominków, lecz bez licznych uciążliwości!

Bezobsługowy kominek w salonie – bez rozpalania i sprzątania!

Kominki ekologiczne są niemal bezobsługowe. Jedyną konieczną czynnością jest napełnianie zbiornika z paliwem. Mimo to jest to o wiele wygodniejsze niż przygotowywanie opału, rozpalanie, wydobywanie popiołu i czyszczenie paleniska z sadzy!

W pełni ekologiczny i bezpieczny kominek w salonie!

Dodatkowym atutem biokominków jest ich aspekt ekologiczny. Spalane w nich biopaliwo (bioetanol) nie wydziela żadnych substancji szkodliwych dla środowiska i ludzi. Paliwo to spala się w sposób czysty – na spaliny składa się jedynie dwutlenek węgla i woda!

FAQ:

Jak działa kominek na biopaliwo?

Biokominek, czyli kominek na biopaliwo, spala płynne paliwo na bazie etanolu. Całość obsługi kominka sprowadza się jedynie do uzupełniania paliwa w zbiorniku. Biopaliwo spala się w sposób czysty, nie wydziela zapachu i szkodliwych substancji. Biokominek generuje niewielkie ilości ciepła, jednak pozwala cieszyć się magią ognia w dowolnym pomieszczeniu i staje się stylowym elementem aranżacyjnym.

Jak wygląda biokominek do zabudowy?

Biokominki do zabudowy projektowane są w różnych rozmiarach, kształtach i wersjach (np. biokominek narożny).

Jak montuje się biokominki wiszące?

Biokominki wiszące można montować w ścianie (we wnęce) lub wieszać na ścianie (za pomocą specjalnych uchwytów).