Jakie drewno do kominka wybrać?

16 czerwca 2021
jakie-drewno-do-kominka-wybrac

Trawione ogniem drewno w kominku domowym tworzy klimat niemal nie do podrobienia. Przyjemne ciepło, tańczące płomyki, cichutkie trzaski i wyjątkowy zapach – to wszystko sprawia, że kominek na drewno ma moc odprężania i wprawiania w doskonały nastrój. Spalanie drewna, jeśli się o nie odpowiednio zadba, nie emituje do powietrza szkodliwych substancji. Ponadto drewno jest jednym z najtańszych rodzajów opału. Tylko jakie drewno do kominka sprawdzi się najlepiej? Sprawdźmy!

 

 

 

 

Najlepsze drewno do kominka, czyli popularne opałowe gatunki

Najbardziej pożądaną cechą drewna do kominka jest jego wysoka kaloryczność, czyli gęstość po wysuszeniu, która przekłada się na wydajność polan. Jeśli drewno zostanie porąbane na szczapy już po zakupie, warto też zwrócić uwagę na jego łupliwość. Kupując drewno kominkowe „gotowe do użycia”, trzeba upewnić się, że jest odpowiednio wysuszone.

W przypadku drewna mokrego należy sprawdzić jego zdolność do przesychania, od której zależy długość koniecznego sezonowania. Niezbyt pożądaną cechą drewna do kominka jest duża zawartość kory, która obniża wydajność opału.

Drewno „iglaste” do kominka kontra drewno „liściaste”

Drewno z drzew iglastych np. drewno sosnowe do kominka nie bardzo się nadaje. Co prawda jest to drewno wysokokaloryczne, lecz spala się bardzo szybko, co przekłada się na większą ilość potrzebnego opału w sezonie grzewczym. Ponadto drzewa iglaste zawierają sporo żywicy, która „strzela”, a jej pozostałości osadzają się na szybie paleniska. W kominie gromadzi się też spora ilość sadzy, a dym wydzielany jest w bardzo dużych ilościach.

Drewno z drzew liściastych ma natomiast niewielką zawartość żywicy, spala się równomiernie, a ilość dymu jest mocno ograniczona.

Drewno bukowe do kominka? A może grab lub jesion?

Grab uważany jest za najlepsze drewno opałowe – ma bardzo niską zawartość kory, jest wysoce kaloryczny, przez co spala się powoli i niedużym płomieniem, a oddaje ogromną ilość ciepła. W kominkach chętnie wykorzystuje się także łupliwe i szybkoschnące drewno bukowe oraz jesionowe. To ostatnie jest jednak bardzo twarde, przez co więcej wysiłku trzeba włożyć w ewentualne porąbanie go na małe szczapy.

Przyjemnie pachnące drewno dębowe do kominka

Dąb to szlachetne drzewo, a jako drewno opałowe daje nie tylko dużo ciepła, ale też wyjątkowy, przyjemny zapach.

Wadą drewna dębowego jako opału jest stosunkowo duża zawartość kory oraz garbników i kwasów, które w trakcie spalania mogą wydzielać więcej dymu, smoły i sadzy, co może zanieczyszczać przewód kominowy.

Brzoza i olcha – miękkie, ozdobne drewno do kominka

Brzoza i olcha to drewno kominkowe bardziej miękkie, ale często też i tańsze. Takie miękkie drewno przydaje się zwłaszcza do rozpalania w kominku. Ze względu na piękny zapach towarzyszący spalaniu olcha wykorzystywana jest też jako drewno do wędzenia.

Ponadto te dwa gatunki drewna wyróżniają się wizualnie, więc można potraktować je jako drewno ozdobne do kominka, które – składowane nieopodal – wprowadzi sentymentalną, rustykalną nutę do każdego salonu.

Drewno owocowe do kominka, czyli śliwa, grusza, jabłoń

Drewno z drzew owocowych często jest porównywane pod względem wydajności do jesionu, grabu i buka, spala się powoli i równomiernie. Największą zaletą jest przemiły zapach, który towarzyszy spalaniu polan. Polecane są zwłaszcza śliwy, grusze i jabłonie. Mniej wydajne są wiśnie i czereśnie.

W przypadku drewna owocowego do kominka warto też zwrócić uwagę na zawartość gum drzewnych, które mogą powodować dodatkowe zanieczyszczenia.

Drewno do kominka – jakie jest odpowiednio przygotowane?

  • Drewno do kominka musi być odpowiednio suche – maksymalna jego wilgotność to 15-20% (świeżo ścięte drewno ma 50% zawartości wody). Jest lekkie, wzdłuż włókien pojawiają się pęknięcia, przepuszcza powietrze. Do kontroli warto użyć wilgotnościomierza.
  • Drewno do kominka trzeba odpowiednio sezonować w zadaszonym, ale przewiewnym miejscu. Standardowo przyjmuje się, że drewno powinno schnąć 2-3 lata.
  • Drewno do procesu sezonowania musi być odpowiednio przygotowane – gotowe szczapy nie powinny być grubsze niż 12 cm, muszą mieć też odpowiednią długość w stosunku do wymiarów paleniska (co najmniej kilka centymetrów krótsze).
  • Unoszący się z komina po zapaleniu suchego drewna dym powinien być przezroczysty lub mieć białawe zabarwienie – to oznacza, że jego skład to w większości para woda i dwutlenek węgla.

Jakie drewno nie jest najlepsze do kominka?

Każde, które pokryte jest farbą czy lakierem bądź jest mokre.

Spalanie drewna mokrego jest szkodliwe dla środowiska i nieekonomiczne – znaczna część ciepła zostanie spożytkowana do odparowania wody! Ponadto w procesie spalania mokrego drewna pojawia się niedopalona lotna smoła, która powoduje, że z komina wydobywają się kłęby czarnego dymu i nieprzyjemny zapach. Smoła osadza się też na ścianach komina, a jest łatwopalna, więc stwarza duże niebezpieczeństwo.

Drewno do kominka a zanieczyszczanie środowiska

Na temat palenia drewnem w kominku istnieje sporo niekoniecznie prawdziwych przekonań. Często drewno zestawia się na równi z węglem, a w wielu gminach zabrania wykorzystywania obu rodzajów opału. Oczywiście oba surowce, jeśli będą spalane niewłaściwymi technikami, będą emitować do powietrza szkodliwe substancje. Kolejną istotną sprawą jest jakość samego urządzenia grzewczego.

Prawidłowe palenie drewnem w nowoczesnym kominku jest przyjazne środowisku – ilość emitowanych substancji plasuje się znacznie poniżej przyjętych norm (sprawdziliśmy!). W starciu z węglem drewno ma jeszcze tę przewagę, że jest surowcem w pełni odnawialnym.

FAQ:

Ile kosztuje drewno do kominka?

Cena drewna opałowego zależy nie tylko od jego rodzaju, ale też od dostawcy czy nawet samego regionu. Najdroższy zwykle jest popularny grab, a zaraz za nim plasują się jesion, buk i dąb. Korzystną opcją jest zakup drewna w dużej ilości lub bezpośrednio w nadleśnictwie, natomiast trzeba je przygotować do spalania we własnym zakresie.

Jakie drewno do kominka z płaszczem wodnym wybrać?

Wyłącznie drewno drzew liściastych o wysokiej jakości, np. grab, buk, dąb, olcha czy brzoza. Ważne jest to, aby drewno do kominka z płaszczem wodnym paliło się długo i równomiernie i miało możliwie niską zawartość kory.

Jakie jest najlepsze drewno do kominka?

Za najlepsze drewno do kominka uznaje się grab – to drewno „kaloryczne”, które spala się długo i małym płomieniem, a jednocześnie daje bardzo dużo ciepła.