to komfortowe ciepło o optymalnej temperaturze, bez niezdrowego ruchu powietrza wolne od kurzu. Kominek radiacyjny wykorzystuje cyrkulację ogrzanego powietrza w zamkniętej przestrzeni, czyli wewnątrz obudowy! Przekazywane przez ściany kominka - ciepło, jest równomiernie emitowane, w postaci przyjemnego promieniowania. System jest odpowiedni do stale zamieszkałych budynków o niewielkim zapotrzebowaniu na energię (nowoczesne budownictwo).
Taki typ kominka lub pieca, z uwagi na wytwarzane fale cieplne, gwarantuje właściwą wilgotność pomieszczeń a jak powszechnie wiadomo, niska wilgotność powietrza, sprzyja ciągłemu przemieszczaniu się cząstek kurzu. Ponadto kominek wykonany w technologii radiacyjnej, nie przegrzewa pomieszczeń, co ma najczęściej miejsce, w typowych kominków konwekcyjnych. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach pogarsza nasze samopoczucie, sprawia, że stajemy się bardziej ospali. Wzrasta też nasza podatność na infekcje.
tak jak w ogrzewaniu klasycznym kominkiem, gdyż ogrzewa się za pomocą niskich zewnętrznych temperatur.
to należy pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie – już w momencie projektowania domu. Aby w pełni wykorzystać jego zalety, to należy przygotować mu miejsce w centralnej części domu.
Niektórzy jeżdżą na nartach a tuż obok inni się opalają? Temperatura powietrza jest przecież poniżej zera! Jak to możliwe?
Nagrzana obudowa przekazuje ciepło do pomieszczenia w postaci subtelnego promieniowania bardzo przyjaznego dla mieszkańców. Zapewnia ono równomierny rozkład temperatur w całej kubaturze pomieszczeń, nie występują miejsca z przegrzanym powietrzem a także utrzymana jest stała wilgotność powietrza.
Nie ma tu krążącego powietrza – dlatego wyeliminowana jest cyrkulacja kurzu, alergenów i roztoczy. Jest zapewniony korzystny mikroklimat, powietrze nie jest wysuszone, nie są potrzebne nawilżacze, jak to ma miejsce przy znanych kominkach konwekcyjnych.
W kominkach akumulacyjnych ciepło gromadzone jest w kanale dymowo grzewczym o bardzo dużej masie i oddawane jest powoli poprzez obudowę pieca. Pozwala to uniknąć wysokich mocy szczytowych i dużych wahań temperatury w pomieszczeniu. W zależności od zastosowanej masy akumulacyjnej piec może potrzebować dłuższego czasu do osiągnięcia właściwej temperatury. Oddawanie ciepła trwa za to wiele godzin. Jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę – aby zapewnić ciągłość grzania, wystarczy uzupełnić wsad drewna dwa razy w ciągu doby.
Zobacz dedykowane PALENISKA PIECOWE do zabudowy kominków akumulacyjnych.
stale przeprowadzamy badania i testy kominków, wykonanych w różnych technologiach. Dzięki czemu podnosimy zakres naszych kompetencji i wzbogacamy wiedzę na temat stosowanych materiałów i rozwiązań.
przedstawia 14 godzinny cykl grzewczy przy dwóch załadunkach drewna.
Kominek akumulacyjny ponad dwukrotnie podnosi sprawność, jest bardzo komfortowy, gdyż wymaga jedynie 2-3 krotnego załadunku oraz minimalnej obsługi. Zużywa o połowę mniej drewna, odzyskując ciepło, które zwykle uchodzi bezużytecznie do komina. Zakumulowana w kilkuset kilogramowej masie energia, ogrzewa promieniując ciepłem przez wiele godzin, zapewniając komfortowy rozkład temperatur.
łączą kominek konwekcyjny z efektywnością pieca grzewczego. Największą zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu prawdziwej wizji ognia. Przy budowie kominków akumulacyjnych stosuje się masy akumulacyjne, w różnej postaci i kształtach. Spaliny z paleniska (wkładu kominkowego) kierowane są do kanałów dymowo-grzewczych (system KDG lub MMS) lub nasadowych krążków tworzących masę akumulacyjną. Przechowują one energię cieplną na następnych kilka do kilkunastu godzin.
dobrze przewodzących ciepło, takich jak kafle, płyty szamotowe i inne. Ciepło oddawane jest za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka oraz przez umiarkowany nadmuch ciepłego powietrza.
i powoli uwalnianie w czasie, nie występuje efekt przegrzania pomieszczenia i zachowany jest wysoki komfort cieplny przez wiele godzin.
przedstawia 24 godzinny cykl grzewczy przy trzech załadunkach drewna.
Lepiej zastosować szamotowe lub stalowo-szamotowe palenisko do pieca kaflowego, nie należy go mylić z ozdobnym wkładem kominkowym. Wkłady grzewcze do pieców kaflowych są konstruowane z naciskiem na jak najwyższą temperaturę gazów wylotowych, aby długość podłączonych ciągów spalinowych była jak największa. Wariant hybrydowy dzięki zastosowaniu żeliwnego lub stalowego płaszcza paleniska posiada większy udział ciepłego powietrza. Za pomocą systemu rur powietrze możemy rozprowadzić do innych pomieszczeń i w ten sposób osiągnąć lepszą dystrybucję energii także w innych pomieszczeniach.
znajduje zastosowanie w domach normalnych i energooszczędnych. Nie nadaje się do domów pasywnych.
aby wydłużyć czas spalania. Takie działanie bardzo niekorzystnie wpływa na proces spalania. Jeżeli dostarczymy powietrza za mało, to część palnych składników nie spali się. Mówimy, że nastąpiło spalenie niecałkowite i niezupełne. Niecałkowicie spalone gazy uchodzą do komina, cząstki sadzy i substancje smoliste odkładają się na szybie, na wkładzie oraz w kanale dymowym.
należy zastosować w kominku wymienniki cieplne odbierające ciepło ze spalin (nadwyżkę energii cieplnej, której nie przejmie korpus wkładu) np. krążki akumulacyjne, moduły i kanały akumulujące ciepło, zabudowy szamotowe oraz zbiorniki buforowe w kominkach z płaszczem wodnym. Odebrana i zakumulowana energia, będzie długotrwale i równomiernie oddawała ciepło długo po wygaśnięciu ognia w kominku.
Należy przyjąć, że spalając w palenisku (o sprawności pow. 80 %) 1 kg drewna, o wilgotności 15-20 % uzyskamy 3,2 kWh energii cieplnej Najczęściej zalecana przez producentów wkładów jednorazowa dawka opału to 3-5 kg , które w optymalnych warunkach spalać się będzie przez 1-2 h. W tym czasie wkład kominkowy grzać będzie z mocą 9-16 kW. (5 kg x 3,2 kWh). Nominalna moc wkładu podawana przez producentów to najczęściej 10-14 kW.
mierzona podczas testów laboratoryjnych trwających 3 godz., przy założeniu że siła ciągu przewodu dymowego wynosi 10-15 Pa. Moc maksymalna osiągana jest tylko przez krótki czas i nie odzwierciedla możliwości urządzenia, dlatego nie bierze się jej pod uwagę. W praktyce ilość uzupełnianego opału (drewna) przez użytkowników kominków to 8-10 kg. Spalając taką ilość paliwa w przeciągu 1godz. uzyskamy 32 kWh, czyli wygenerujemy nadwyżkę ciepła - różnicę, którą podaje producent, a faktycznie wytworzoną ilość ciepła (32 kWh-14 kWh) = 18 kWh.
Zazwyczaj użytkownicy kominka uzupełniają opał 3-4 razy w czasie popołudniowo-wieczornego palenia. 3 x 18 kWh = 54 kWh, jest to utracone ciepło wypuszczane przez komin do atmosfery. Do komina uchodzą spaliny o temperaturze 400-600 °C, "przy okazji" tak wysoka temperatura spalin może doprowadzić do trwałego uszkodzenia komina! Większość producentów ceramicznych systemów kominowych określa temperaturę roboczą na poziomie 200-400 °C
Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta:
Do budowy kominków akumulacyjnych potrzebna jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Nie wystarczy jednodniowe szkolenie u dystrybutora materiałów zduńskich. Materiałoznawstwo, warunki spalania biomasy, ciąg kominowy, temperatury gazów spalinowych poznanie tych i wielu innych czynników niezbędne jest do zbudowania kominka w tej technice. Palenisko, kanały kumulacyjne i materiały użyte do obudowy, to ściśle powiązane ze sobą elementy, które należy umiejętnie dobrać, aby kominek akumulacyjny prawidłowo funkcjonował przez długie lata.
Mariusz Godzic
oszczędność energii
do 50%realizacja
do 6 tygodnicena od
25.000 PLNprzykładowe aranżacje
klknij i zobacz więcej filmów
o stosowanej technologii