Kominki akumulacyjne

Kominki ciepłe i piece akumulacyjne gwarantują umiarkowaną, ale długotrwałą i równomierną moc grzewczą. Jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę – aby zapewnić ciągłość grzania, wystarczy uzupełnić wsad drewna dwa razy w ciągu doby.
kontakt@kominki-godzic.pl
Kominek akumulacyjny to indywidualne dopasowane rozwiązanie grzewcze dla domu energooszczędnego. Nie powoduje „efektu sauny“ oraz wszystkich niedogdności kominków konwekcyjnych
Temperatura równomiernie rozłożone jest na całej wysokości pomieszczenia. Obudowa kominka promieniuje przyjemnym ciepłem, które w pierwszej kolejności ogrzewa ludzi, przedmioty a na końcu powietrze.
Pomimo braku źródła ciepła na piętrze, kominek poprzez dużą zdolność kumulacji energii - potrafi ogrzać również pokoje na wyższej kondygnacji. Idealnie sprawdza się także w domach z rekuperacją!
Kominek akumulacyjny dom
dodaj do ulubionych
udostępnij
42 lat na rynku
Ponad 3000 realizacji
Izolacja ścian i sufitu. Lekkie płyty krzemianowo-wapniowe PROMASIL® mają doskonałe właściwości termiczne i mechaniczne, dzięki czemu idealnie nadają się do zastosowań w wysokich temperaturach, szczególnie we wszystkich typach pieców. PROMASIL® jest dostępny w postaci płyt, otulin rur, segmentów i kształtek oraz jest łatwy w obróbce i montażu.
Płyta-krzemianowo-wapniowa-maly-120x76
CIEPŁA OBUDOWA. Obudowa wykonana płyt o wysokiej przewodności cieplnej, dzięki czemu ściany kominka nagrzewają się promieniując przyjemnym ciepłem. Płyty ceramiczno-grzewcze są to niepalne, odporne na wysokie temperatury materiały, niezawierające spoiw wiążących. Te specjalistyczne płyty produkowane są na bazie krzemianu wapnia i cementu, bez dodatku azbestu. Mają one odporność temperaturową do 800°C
ciepłe_płyty_promafour
Wkład kominkowy z serii ISTY. Zaprojektowane z myślą o różnorodnych warunkach pracy i potrzebach zarówno montażystów jak również samych użytkowników. Wysoka jakości materiałów, dbałością o każdy detal oraz zaawansowana konstrukcja, sprawia że stworzone przez nas urządzenia są niezwykle funkcjonalne i co najważniejsze – niezawodne przez długie lata.
IP1 z kolektorem powietrza
Obieg gorącego powietrza w zamkniętej przestrzenia
zamkniety_obieg_powietrza
Kominek_radiacyjny_przekroj

Kominek radiacyjny w systemie hypokaustum

to komfortowe ciepło o optymalnej temperaturze, bez niezdrowego ruchu powietrza wolne od kurzu. Kominek radiacyjny wykorzystuje cyrkulację ogrzanego powietrza w zamkniętej przestrzeni, czyli wewnątrz obudowy! Przekazywane przez ściany kominka - ciepło, jest równomiernie emitowane, w postaci przyjemnego promieniowania. System jest odpowiedni do stale zamieszkałych budynków o niewielkim zapotrzebowaniu na energię (nowoczesne budownictwo).

Taki typ kominka lub pieca, z uwagi na wytwarzane fale cieplne, gwarantuje właściwą wilgotność pomieszczeń a jak powszechnie wiadomo, niska wilgotność powietrza, sprzyja ciągłemu przemieszczaniu się cząstek kurzu. Ponadto kominek wykonany w technologii radiacyjnej, nie przegrzewa pomieszczeń, co ma najczęściej miejsce, w typowych kominków konwekcyjnych. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach pogarsza nasze samopoczucie, sprawia, że stajemy się bardziej ospali. Wzrasta też nasza podatność na infekcje.

Przy ogrzewaniu nie wysusza się powietrze

tak jak w ogrzewaniu klasycznym kominkiem, gdyż ogrzewa się za pomocą niskich zewnętrznych temperatur.

Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie hypokaustum,

to należy pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie – już w momencie projektowania domu. Aby w pełni wykorzystać jego zalety, to należy przygotować mu miejsce w centralnej części domu.

relaxing-skiers

Wyobraźcie sobie Państwo zimowy, ale słoneczny dzień w górach.

Niektórzy jeżdżą na nartach a tuż obok inni się opalają? Temperatura powietrza jest przecież poniżej zera! Jak to możliwe?

Podobnie jest z ogrzewaniem przez kominek hypokastum.

Nagrzana obudowa przekazuje ciepło do pomieszczenia w postaci subtelnego promieniowania bardzo przyjaznego dla mieszkańców. Zapewnia ono równomierny rozkład temperatur w całej kubaturze pomieszczeń, nie występują miejsca z przegrzanym powietrzem a także utrzymana jest stała wilgotność powietrza.

Ogrzewanie przez promieniowanie zapewnia nie tylko komfortcieplny, ale i zdrowotny.

Nie ma tu krążącego powietrza – dlatego wyeliminowana jest cyrkulacja kurzu, alergenów i roztoczy. Jest zapewniony korzystny mikroklimat, powietrze nie jest wysuszone, nie są potrzebne nawilżacze, jak to ma miejsce przy znanych kominkach konwekcyjnych.

nasadowa masa akumulacyjna, np. "Termobox" Spartherm, MAS 440 Brunner
Spartherm-Termobox1
dodatkowa masa akumulacyjna - przejmuje ciepło od korpusu wkładu
Masa-akumulacyjna-Magnatherm-N1
palenisko stalowo-szamotowe
Dragon-2
Kominek-mini-hypokaustum-1111
 • Gwarantowane przytulne ciepło.
 • Brak efektu przegrzanego pomieszczenia.
 • Mniejsze zapotrzebowanie na drewno przy tej samej produkcji ciepła.
 • Bezpieczna i prosta obsługa.
 • Walory zdrowotne Przekazywanie ciepła w postaci subtelnego promieniowania.
 • Optymalny z punktu widzenie komfortu cieplnego rozkład temperatury.
 • Eliminacja cyrkulacji kurzu i alergenów w powietrzu
 • Zachowanie stałej naturalnej jonizacji powietrza! System przyjazny i bezpieczny dla człowieka.
Kominki akumulacyjne gwarantują umiarkowaną, ale długotrwałą i równomierną moc grzewczą.
izolacja z płyt krzemianowo wapniowych
Płyta krzemianowo-wapniowa maly
Masa akumulacyjna, kanały dymowo-grzewcze
KMS-masa
Palenisko piecowe lub wkład kominkowy
Palenisko-szamotowe
dodatkowa masa akumulacyjna np. Magnatherm N1
Masa-akumulacyjna-Magnatherm-N1
elektroniczny sterownik
Staerownik-Tatarek
obudowa z materiałów przewodzących ciepło: kafli, szamotu, itp.
Ceramiczne-płyty-grzewcze-PNG
obieg powietrza w zamkniętej przestrzeni
zamkniety_obieg_powietrza
kominek-akumulacyjny-z-mms1

Ciepło promieniujące od ścian kominka, to najprzyjemniejsza forma ogrzewania.

W kominkach akumulacyjnych ciepło gromadzone jest w kanale dymowo grzewczym o bardzo dużej masie i oddawane jest powoli poprzez obudowę pieca. Pozwala to uniknąć wysokich mocy szczytowych i dużych wahań temperatury w pomieszczeniu. W zależności od zastosowanej masy akumulacyjnej piec może potrzebować dłuższego czasu do osiągnięcia właściwej temperatury. Oddawanie ciepła trwa za to wiele godzin. Jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę – aby zapewnić ciągłość grzania, wystarczy uzupełnić wsad drewna dwa razy w ciągu doby.

Zobacz dedykowane PALENISKA PIECOWE do zabudowy kominków akumulacyjnych.

Schemat-kominek-akumulacyjny

W naszym laboratorium

stale przeprowadzamy badania i testy kominków, wykonanych w różnych technologiach. Dzięki czemu podnosimy zakres naszych kompetencji i wzbogacamy wiedzę na temat stosowanych materiałów i rozwiązań.

Prezentowany wykres

przedstawia 14 godzinny cykl grzewczy przy dwóch załadunkach drewna.

Wniosek

Kominek akumulacyjny ponad dwukrotnie podnosi sprawność, jest bardzo komfortowy, gdyż wymaga jedynie 2-3 krotnego załadunku oraz minimalnej obsługi. Zużywa o połowę mniej drewna, odzyskując ciepło, które zwykle uchodzi bezużytecznie do komina. Zakumulowana w kilkuset kilogramowej masie energia, ogrzewa promieniując ciepłem przez wiele godzin, zapewniając komfortowy rozkład temperatur.

Projekt nr 2140-01


2140-01

Projekt nr 2124-01


2124-01

Projekt nr 1138-01


1138-01

Projekt nr 2122-01


2122-01

Projekt nr 2116-01


2116-02

Projekt nr 2117-01


2117-01

Projekt nr 2121-01


2121-01
umiarkowany nadmuch ciepłego powietrza
R541g
masa akumulacyjna, kanały dymowo-grzewcze
MMS-Brunner-120x84
palenisko piecowe lub wkład kominkowy
Gof-przekrój-120x202
wlot lub wylot ciepłego powietrza
hot_weather_icon
wlot powietrza do ogrzewania
icon_11086
Kominek-akumulacyjny-kombi-1aaa

Kominki akumulacyjne w systemie mieszanym

łączą kominek konwekcyjny z efektywnością pieca grzewczego. Największą zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu prawdziwej wizji ognia. Przy budowie kominków akumulacyjnych stosuje się masy akumulacyjne, w różnej postaci i kształtach. Spaliny z paleniska (wkładu kominkowego) kierowane są do kanałów dymowo-grzewczych (system KDG lub MMS) lub nasadowych krążków tworzących masę akumulacyjną. Przechowują one energię cieplną na następnych kilka do kilkunastu godzin.

Obudowa kominka wykonana jest z materiałów ceramicznych,

dobrze przewodzących ciepło, takich jak kafle, płyty szamotowe i inne. Ciepło oddawane jest za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka oraz przez umiarkowany nadmuch ciepłego powietrza.

Masa akumulacyjna przejmuje nadwyżki ciepła

i powoli uwalnianie w czasie, nie występuje efekt przegrzania pomieszczenia i zachowany jest wysoki komfort cieplny przez wiele godzin.

Schemat-kominek-akumulacyjny-system-mieszany

Prezentowany wykres

przedstawia 24 godzinny cykl grzewczy przy trzech załadunkach drewna.

Wniosek

Lepiej zastosować szamotowe lub stalowo-szamotowe palenisko do pieca kaflowego, nie należy go mylić z ozdobnym wkładem kominkowym. Wkłady grzewcze do pieców kaflowych są konstruowane z naciskiem na jak najwyższą temperaturę gazów wylotowych, aby długość podłączonych ciągów spalinowych była jak największa. Wariant hybrydowy dzięki zastosowaniu żeliwnego lub stalowego płaszcza paleniska posiada większy udział ciepłego powietrza. Za pomocą systemu rur powietrze możemy rozprowadzić do innych pomieszczeń i w ten sposób osiągnąć lepszą dystrybucję energii także w innych pomieszczeniach.

Ten wariant kominka akumulacyjnego

znajduje zastosowanie w domach normalnych i energooszczędnych. Nie nadaje się do domów pasywnych.

optymalna temperatura spalin do komina: 150-200 st. C
R541g
przepływ spalin w kanałach dymowo grzewczych
circular-arrow-in-blue-hues-dark-grey-border-md
temperatura spalin wylotowych z paleniska 600-800 st. C
hot_weather_icon
Przepływ-spalin

Użytkownicy kominków ograniczają dopływu powietrza do paleniska,

aby wydłużyć czas spalania. Takie działanie bardzo niekorzystnie wpływa na proces spalania. Jeżeli dostarczymy powietrza za mało, to część palnych składników nie spali się. Mówimy, że nastąpiło spalenie niecałkowite i niezupełne. Niecałkowicie spalone gazy uchodzą do komina, cząstki sadzy i substancje smoliste odkładają się na szybie, na wkładzie oraz w kanale dymowym.

Aby wyeliminować wspomniane wady

należy zastosować w kominku wymienniki cieplne odbierające ciepło ze spalin (nadwyżkę energii cieplnej, której nie przejmie korpus wkładu) np. krążki akumulacyjne, moduły i kanały akumulujące ciepło, zabudowy szamotowe oraz zbiorniki buforowe w kominkach z płaszczem wodnym. Odebrana i zakumulowana energia, będzie długotrwale i równomiernie oddawała ciepło długo po wygaśnięciu ognia w kominku.

krzywa

4kWh - tyle ciepła zawiera 1 kg suchego drewna.

Należy przyjąć, że spalając w palenisku (o sprawności pow. 80 %) 1 kg drewna, o wilgotności 15-20 % uzyskamy 3,2 kWh energii cieplnej Najczęściej zalecana przez producentów wkładów jednorazowa dawka opału to 3-5 kg , które w optymalnych warunkach spalać się będzie przez 1-2 h. W tym czasie wkład kominkowy grzać będzie z mocą 9-16 kW. (5 kg x 3,2 kWh). Nominalna moc wkładu podawana przez producentów to najczęściej 10-14 kW.

Moc nominalna wkładu to moc uśredniona w czasie,

mierzona podczas testów laboratoryjnych trwających 3 godz., przy założeniu że siła ciągu przewodu dymowego wynosi 10-15 Pa. Moc maksymalna osiągana jest tylko przez krótki czas i nie odzwierciedla możliwości urządzenia, dlatego nie bierze się jej pod uwagę. W praktyce ilość uzupełnianego opału (drewna) przez użytkowników kominków to 8-10 kg. Spalając taką ilość paliwa w przeciągu 1godz. uzyskamy 32 kWh, czyli wygenerujemy nadwyżkę ciepła - różnicę, którą podaje producent, a faktycznie wytworzoną ilość ciepła (32 kWh-14 kWh) = 18 kWh.

Zazwyczaj użytkownicy kominka uzupełniają opał 3-4 razy w czasie popołudniowo-wieczornego palenia. 3 x 18 kWh = 54 kWh, jest to utracone ciepło wypuszczane przez komin do atmosfery. Do komina uchodzą spaliny o temperaturze 400-600 °C, "przy okazji" tak wysoka temperatura spalin może doprowadzić do trwałego uszkodzenia komina! Większość producentów ceramicznych systemów kominowych określa temperaturę roboczą na poziomie 200-400 °C

Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta:

 • Wiąże się z tym konieczność częstego uzupełniania drewna małymi porcjami - max 3 do 4 kg
 • Mało dekoracyjny płomień (w dużych wkładach)
 • Konieczność częstego uzupełniania opału
 • Duże zużycie drewna - duże straty energii cieplnej

Kanały grzewcze MMS


palenisko szamotowe grundofen

Kanały grzewcze KMS


Masa-akumulacyjna-Ortner-KMS

Kanały grzewcze KDG


Masa-akumulacyjna-KDG

Masa akumulacyjna MAS


Masa-akumulacyjna-MAS

Magnatherm N1, N2


Masa-akumulacyjna-Magnatherm-N1

Spartherm Helix


Spartherm-Helix

Thermbox Spartherm


Spartherm-Termobox

Do budowy kominków akumulacyjnych potrzebna jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Nie wystarczy jednodniowe szkolenie u dystrybutora materiałów zduńskich. Materiałoznawstwo, warunki spalania biomasy, ciąg kominowy, temperatury gazów spalinowych poznanie tych i wielu innych czynników niezbędne jest do zbudowania kominka w tej technice. Palenisko, kanały kumulacyjne i materiały użyte do obudowy, to ściśle powiązane ze sobą elementy, które należy umiejętnie dobrać, aby kominek akumulacyjny prawidłowo funkcjonował przez długie lata.

Mariusz Godzic

oszczędność energii

do 50%

realizacja

do 6 tygodni

cena od

22.500 PLN

Kominki akumulacyjne
przykłady aranżacji

Galeria zdjęć

przykładowe aranżacje

Kominki akumulacyjne
zobacz galerię zdjęć

Wszystkie filmy

klknij i zobacz więcej filmów
o stosowanej technologii

×