jako podstawowe źródło lub dodatkowe w mroźne zimy i w okresach przejściowych. Wystarczy rozpalić ogień, a jego przyjemne ciepło wypełni wszystkie pomieszczenia. Proponujemy Państwu technikę wodną, która otwiera nowe możliwości aranżacji kominka, nie odbiera przyjemności obcowania z ogniem i może mieć wydajność energetyczną równą małej elektrowni.Przeczytaj więcej na blogu na temat kominka z płaszczem wodnym
Po wyjściu z komory spalania, gazy te trafiają do wymiennika ciepła, gdzie dochodzi do wymiany energii i ogrzania wody w wymienniku. Również rozgrzana komora spalania służy do podgrzewania. Jest ona otoczona przez dwuścienną, wypełnioną wodą konstrukcję, czyli tzw. płaszcz wodny. Ciepło zgromadzone przez szamotowe bloczki komory spalania przenika do otaczającej ją wody.
Przy normalnej eksploatacji pompa cyrkulacyjna tłoczy wodę grzewczą z wkładu do zbiornika buforowego.W razie awarii pompy lub przerwie w dostawie prądu, ustaje cyrkulacja wody przez wkład z płaszczem wodnym. Z powodu braku odprowadzenia ciepła temperatura wody wzrasta do ok. 95°C. Otwiera się zawór termicznego zabezpieczenia odpływu, miedzianymi przewodami wężownicy schładzającej zaczyna płynąć zimna woda z wodociągu. Jeśli przez wężownicę zacznie przepływać zimna woda, zład gorącej wody grzewczej ulegnie ochłodzeniu. W związku z różnicą gęstości wynikającą ze spadku temperatury zimniejsza teraz i przez to „cięższa” woda grzewcza opada. Po ustabilizowaniu temperatury na bezpiecznym poziomie, zawór termicznego zabezpieczenia zamyka się.
Biorąc pod uwagę względy techniczne, podstawowe wymagania obejmują dwa warunki:
Uzyskiwane w trakcie spalania ilości ciepła przekraczają zazwyczaj aktualne zapotrzebowanie. Dlatego potrzebny jest zbiornik buforowy, który gromadzi i magazynuje nadwyżki ciepła, udostępniając je wtedy, kiedy w piecu się nie pali. Zależnie od zapotrzebowania, ponowne napalenie w piecu jest potrzebne co 3-8 godzin. Zbiornik buforowy powinien mieć pojemność 500-1000 litrów. Większe pojemności nie są godne polecenia, ponieważ z powodu zwiększonej średnicy zbiornika dochodzi do szybszego wymieszania warstw o różnych temperaturach, niż w przypadku "szczuplejszych" zbiorników.
pozwalają dostrzec piękno ognia i wydajnie wspomagać domowe centralne ogrzewanie. Jest to forma magazynowania ciepła w której wkład połączony jest z kotłem lub innym urządzeniem podgrzewającym wodę. Może to być umieszczony nad paleniskiem wodny wymiennik ciepła. Stały podział mocy zapewnia około 30 % dla obiegu wodnego, co akurat wystarcza do efektywnego wspomagania domowej instalacji grzewczej.
umożliwia przepływ gazów grzewczych przez zintegrowany wodny wymiennik ciepła o dużej mocy grzewczej, albo przez ceramiczną masę akumulacyjną.
możemy kierować do wybranych wymienników. Pierwszy załadunek drewna (5-15 kg) nagrzeje kanały dymowogrzewcze w kolejnych strumień spalin kierujemy do wymiennika wodnego, w którym ogrzana będzie woda krążąca w instalacji centralnego ogrzewania. Nadwyżki ciepła w postaci gorącej wody magazynujemy w zbiorniku buforowym. Będziemy z nich korzystać przez długi czas po wygaśnięciu ognia w kominku.
gdy braknie Ci czasu lub ochoty na rozpalenie ognia, o ciepło w Twoim domu zadba piec na gaz lub olej opałowy. Alternatywnym dla drogich i czasem niedostępnych paliw jest kocioł na pelet. Połączenie kominka z płaszczem wodnym i kotła na pelet to komfortowy system, niewymagający codziennego nadzoru i obsługi.
procesu podawania paliwa i jego spalania – z chwilą obniżenia się temperatury w domu, piec uruchomi się automatycznie i zadba o komfort cieplny domowników.
to przede wszystkim rozwiązanie ekonomiczne – koszty ogrzewania domu mogą spaść nawet o 60% w porównaniu z węglem, olejem opałowym czy gazem. Drewno i biomasa to również ogrzewanie ekologiczne, co jest niezwykle istotne w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych przepisów i norm chroniących środowisko
Kominki z płaszczem wodnym, to jedna z najtrudniejszych technik w branży. Potwierdzają to nasi klienci, którzy za nim do nas trafili, długo poszukiwali firmy oferującej kompleksową realizację. Większość wykonawców oferuje dostawę i zabudowę wkładu, natomiast podłączenie do instalacji pozostawiają klientowi. My tak nie działamy. Usługi świadczymy kompleksowo a zdobytą wiedzą chętnie się dzielimy, również z Twoim instalatorem centralnego ogrzewania.
Mariusz Godzic
Oszczędność energii
do 30%realizacja
do 6 tygodnicena od
24.000 PLNprzykładowe aranżacje
klknij i zobacz więcej filmów
o stosowanej technologii