Główną różnicą między tradycyjnym kominkiem, a piecem akumulacyjnym jest bezwładność. Piec kaflowy projektowany jest zwykle na 12 godzin. Oznacza to, że do zapewnienia ciepła przez cały dzień konieczne jest przyłożenie wsadu drewna jedynie dwa razy w ciągu doby (co 12 godzin). Kafle pozostają gorące przez cały ten czas i stopniowo oddaje zakumulowane ciepło. W przypadku kominka tradycyjnego nie jest natomiast możliwe uzyskanie tak równomiernego i długotrwałego ciepła. Ten rodzaj kominka służy głównie celom dekoracyjnym i wizualnym, nie akumuluje jednak ciepła, tak jak piec kaflowy.
Piec kaflowy jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na zdrowe ciepło promieniowania, przypominające ciepło słoneczne. Generuje ono wysoki komfort cieplny, wpływa relaksująco na ludzi, redukuje stres i eliminuje cyrkulację kurzu i alergenów w powietrzu. Piec kaflowy jest niczym kawałek słońca w domu.
Zdecydowanie nie! Dzisiejsze piece to szyk i elegancja. Wykonane z przepięknych kafli wyglądają majestatycznie i przynoszą ukojenie magicznym tańcem ognia. Nowoczesny piec ceramiczny wykorzystuje minimum 78% ciepła z płonącego drewna. Wprowadzając dodatkowo elektroniczne sterowanie, można osiągnąć nawet 90% sprawności.
Tak, ale musi być odpowiedniej wielkości i pojemności cieplnej. Projektując taki piec należy dokładnie obliczyć, ile energii potrzeba do ogrzania Twojego domu.
Zobacz także: Prawdziwe dzieła sztuki z kafli: Piece Sergio Leoni
Zbudowanie pięknego i funkcjonalnego pieca kaflowego to nie lada sztuka. Kafle do delikatny i wymagający doświadczenia materiał. Od wczesnych lat młodości tradycyjnego zduństwa uczyłem się od mojego taty, zduna z długoletnim doświadczeniem. Obecne piece buduje sie przy użyciu zupełnie innych materiałów. Niemniej zdobyta wiedza wciąż się przydaje w projektowaniu pieców, budowanych nowoczesnej technice zduńskiej.
Mariusz Godzic
przykładowe aranżacje
klknij i zobacz więcej filmów
o stosowanej technologii