Czy warto zainwestować w kominek grzewczy z rozprowadzeniem ciepła?

12 maja 2021
kominek-grzewczy-z-rozprowadzeniem-ciepla

Kominek grzewczy może z powodzeniem ogrzać cały dom i być jedynym źródłem ciepła przynajmniej do czasu nastania siarczystych mrozów. To wygodne rozwiązanie, które przy okazji zadba o stan portfela, jednak wymaga sporo prac przygotowawczych, czyli montażu całej niezbędnej instalacji. Czy rzeczywiście warto zainwestować w kominek grzewczy z rozprowadzeniem ciepła? Kiedy takie rozwiązanie ma szansę się w pełni sprawdzić? Wyjaśniamy!

 

 

 

Kominek grzewczy jako główne źródło ogrzewania domu

Aby kominek mógł ogrzać inne pomieszczenia poza tym, w którym jest zamontowany, musi być wyposażony w system dystrybucji gorącego powietrza. Ciepło z rozgrzanego wkładu kominkowego będzie rozchodzić się po pomieszczeniach poprzez system przewodów czy kanałów i kratek. Może się to odbywać w sposób grawitacyjny lub „wymuszony” przez odpowiedni aparat nawiewny. Zatem poza montażem samego kominka w domu trzeba rozprowadzić jeszcze potrzebną instalację.

Układy dystrybucji gorącego powietrza:

 • grawitacyjny – najprostszy i najtańszy układ, który pozwala na rozprowadzenie ciepła z kominka do sąsiednich pomieszczeń. Aby ten system DGP działał efektywnie, pomieszczeń do ogrzania nie może być zbyt wiele. Ponadto należy zadbać o możliwie jak najkrótsze montowane przewody – muszą też mieć podobną długość oraz być dobrze zaizolowane. Ogromną zaletą takiego grawitacyjnego układu jest niezależność i bezawaryjność – np. pomieszczenia będą ogrzewane również w przypadku przerwy w dostawie prądu;
 • wymuszony – ten układ DGP pozwala rozprowadzić ciepłe powietrze nawet do najbardziej oddalonych od kominka pomieszczeń, jednak potrzebuje odpowiedniego wspomagania. Mowa o aparacie nawiewnym z opcją regulacji temperatury lub automatycznym regulatorem obrotów z sondą, która dobierze optymalne tempo pracy aparatury nawiewnej w stosunku do temperatury w kominku.

Kominek z rozprowadzeniem ciepła a technologia akumulacyjna

Jedną z najciekawszych propozycji kominków z DGP jest kominek akumulacyjny. Cena takiego modelu jest stosunkowo wysoka, jednak jest to inwestycja z kategorii tych, które bardzo szybko się zwracają. Kominek akumulacyjny wyróżnia się wysoką efektywnością, a jednocześnie jego obsługę sprowadza się jedynie do dwukrotnego dołożenia opału w ciągu doby. Jak to możliwe?

Ciepło z kominka grzewczego magazynowane i oddawane stopniowo!

Nowoczesne kominki akumulacyjne składają się w zasadzie z trzech elementów – ciepłej obudowy ceramicznej, paleniska i akumulacyjnego wymiennika ciepła. Ostatni element odpowiada za magazynowanie ciepła – im większy i cięższy jest wymiennik, tym kominek będzie działał efektywniej i oszczędniej.

Zaraz po rozpaleniu drewna kominek zaczyna emitować ciepło – przez szybę i obudowę. Gorące powietrze poprzez system przewodów i kratek zaczyna też docierać do pozostałych pomieszczeń. W wymienniku akumulacyjnym ciepło jest magazynowane. Gdy samo palenisko zacznie już dogasać, wymiennik zacznie oddawać nagromadzone ciepło. Zapewni to równomierne i długotrwałe ogrzanie pomieszczeń, nawet do 12 godzin!

Kiedy montaż kominka DGP jest dobrą inwestycją?

 • Gdy decyzja zapadnie na etapie planowania budowy domu lub jego gruntownego remontu – wtedy konieczną instalację można przygotować i zamontować od razu, bez późniejszych niepotrzebnych prac remontowych.
 • Gdy dom jest dobrze ocieplony, energooszczędny bądź pasywny. Kominek DGP sprawdzi się przede wszystkim w domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło i wtedy ma szansę pełnić funkcję głównego źródła ogrzewania.
 • Gdy zależy na pełnej niezależności – kominek DGP uniezależnia od dostawcy energii elektrycznej czy gazu, a ogrzewanie jest równie efektywne nawet podczas przerw w dostawie prądu.
 • Gdy zależy na oszczędności w sezonie grzewczym – kominek akumulacyjny maksymalnie wykorzystuje drewno, które jest jednym z najtańszych rodzajów opału. Można je spalać efektywnie, a jest mniej kosztowne niż prąd czy gaz.
 • Gdy zależy na wygodzie – do kominka akumulacyjnego należy dołożyć drewno jedynie dwa razy w ciągu doby, a to oszczędność czasu na przygotowywanie opału czy wydobywanie popiołu z kominka.
 • Gdy zależy na ekologii – technologia akumulacyjna pozwala na efektywne, ale jednocześnie czyste spalanie się drewna, które nie przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza, nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery.
 • Gdy zależy na przytulnym klimacie w salonie – kominek DGP dobrze ogrzewa cały dom, a jego „serce”, czyli palenisko, pozwala cieszyć się magią ognia, co relaksuje i wycisza.
 • Gdy nie zależy na szybkim ogrzaniu domu – kominek z DGP może nieco wolniej ogrzewać dom, ciepłe powietrze potrzebuje kilku chwil, aby dotrzeć do połączonych instalacyjnie pomieszczeń.

Kominek grzewczy DGP – zgodnie z polskim prawem!

Kominek akumulacyjny z dystrybucją gorącego powietrza po całym domu może być głównym źródłem ogrzewania w domu, ale nie jedynym! Zgodnie z regulacjami prawnymi, nawet pomimo montażu całego systemu dystrybucyjnego, w domu musi być zainstalowane jeszcze jedno źródło ciepła.

Ponadto także samo pomieszczenie, w którym zostanie zamontowany kominek, musi odpowiadać określonym wymaganiom technicznym. Instalacje muszą działać efektywnie, ale przede wszystkim – bezpiecznie. Należy więc zadbać m.in. o:

 • sprawną wentylację nawiewno-wywiewną pomieszczenia,
 • możliwość odprowadzania spalin przez komin o określonych parametrach,
 • właściwe rozmieszczenie kratek nawiewnych,
 • właściwą cyrkulację powietrza między salonem z kominkiem a ogrzewanymi pomieszczeniami (ciepłe powietrze musi wracać),
 • poprawny montaż kominka i całej instalacji DGP.

Jak wybrać optymalny kominek DGP do domu?

Przede wszystkim należy właściwie dobrać moc grzewczą kominka, która wynika z bilansu cieplnego budynku, powierzchni domu oraz rodzaju zastosowanej izolacji. Przy czym uwagę należy zwrócić przede wszystkim na moc nominalną kominka, nie zaś maksymalną, którą będzie w stanie osiągnąć jedynie przez krótki czas.

Aby wybrać właściwie, warto zwrócić się o pomoc do fachowców. Specjaliści z Kominki-Godzic pomogą w skomplikowanych obliczeniach i zaproponują rozwiązanie najlepsze z możliwych!

Alternatywy dla kominka grzewczego z DGP

Budując lub gruntownie remontując dom, warto zastanowić się nad alternatywami dla kominka DGP. Jedną z nich jest kominek z płaszczem wodnym, który rozprowadza ciepłą wodę do centralnego lub podłogowego ogrzewania. W ten sposób również może ogrzać cały dom, a nawet wodę użytkową na potrzeby sanitarne. To równie efektywne, ekologiczne i oszczędne rozwiązanie!

FAQ:

1. Jak działa kominek z rozprowadzeniem ciepła?

Palenisko musi zostać zamontowane w dużym pomieszczeniu (np. w salonie). Ciepłe powietrze emitowane przez kominek zostaje rozprowadzone do pozostałych pomieszczeń w domu (układ grawitacyjny lub z aparatem nawiewnym). Taki kominek może ogrzać całą powierzchnię domu.

2. Jaki kominek grzewczy DGP dobrze się sprawdza?

Zdecydowanie warto postawić na technologię akumulacyjną. Kominek akumulacyjny wyposażony jest w wymiennik ciepła, który je magazynuje, a następnie powoli, stopniowo oddaje. W ten sposób ogrzewanie jest równomierne i długotrwałe, a do paleniska należy dołożyć jedynie dwa razy w ciągu dnia.

3. Ile kosztuje kominek akumulacyjny?

Cena kominka akumulacyjnego może być różna, zazwyczaj mieści się w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt instalacji DGP (przewody, kanały, kratki, ewentualny aparat nawiewny) oraz obudowy kominka.