Ile kosztuje kominek akumulacyjny i czy warto w niego zainwestować?

16 kwietnia 2021
kominek-akumulacyjny

Koszt inwestycji w kominek akumulacyjny może mocno różnić się w zależności od wykorzystanej technologii, efektywności, gabarytów i zastosowanych w produkcji kominka materiałów. W naszej ofercie Kominki-Godzic ceny palenisk akumulacyjnych zaczynają się już od 8 tysięcy złotych. Inwestycja ta zwraca się stosunkowo szybko, bo kominek akumulacyjny z niewielkiej ilości drewna produkuje ogromne pokłady ciepła, które uwalnia stopniowo, ogrzewając cały dom. Emituje ciepło zdrowe, przytulne, które relaksuje i zapewnia doskonały nastrój. A w całościowym rozrachunku generuje sporo oszczędności!

 

 

Kominek akumulacyjny – cena zależna od wielu czynników!

Kominek akumulacyjny zbudowany jest z trzech elementów:

  • paleniska (wkład grzewczy),
  • akumulacyjnego wymiennika ciepła,
  • obudowy (najlepiej ciepłej bryły ceramicznej).

 

 

 

Samo palenisko w ofercie Kominki-Godzic kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Modele, których cena przekracza 20 tysięcy złotych to z reguły rozwiązania wielofunkcyjne, np. z dodatkowym płaszczem wodnym (nasadą wodną). Do tego doliczyć trzeba koszt obudowy kominka, a ten będzie zależał m.in. od wykorzystanych materiałów, projektu bryły, dodatków aranżacyjnych.

Pomimo że kominki akumulacyjne nadal plasują się w okolicy górnej półki cenowej, ich koszt jest już zdecydowanie mniejszy niż jeszcze kilka lat temu. Wygenerowane dzięki tej technologii oszczędności i niezależność energetyczna sprawią, że po kilku latach inwestycja zwróci się w całości, a koszty w sezonie grzewczym będą niższe w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnymi nośnikami (np. gazem czy prądem).

Czym różni się kominek akumulacyjny za kilka tysięcy od tego za kilkanaście?

W parze z wyższą ceną kominka akumulacyjnego będą szły dodatkowe funkcjonalności lub technologie, które pozwolą na jeszcze efektywniejsze ogrzewanie domu.

Przykład? Palenisko ETNA, z naszym autorskim rozwiązaniem zgazowującym drewno (które otrzymało w 2016 roku nagrodę Płomień Roku), jest produktem z górnej półki cenowej. Jednak właśnie ta możliwość zgazowania drewna i spalania gazu drzewnego w dwóch komorach prowadzi do niezwykłych właściwości akumulacyjnych energii cieplnej kominka. Drewno spalane jest ekologicznie, a zdrowe ciepło emitowane jest do wnętrza domu. Cena paleniska bezpośrednio przekłada się na jego efektywność, możliwości technologiczne i funkcjonalność.

Jak wybrać optymalny kominek akumulacyjny?

Wybierając kominek akumulacyjny do domu, warto zapoznać się z ofertą różnych rozwiązań, z różnych półek cenowych. I choć cena jest niezwykle istotna, nie powinna być jedynym czynnikiem wpływającym na wybór. Model kominka akumulacyjnego należy dobrać przede wszystkim w zależności od zapotrzebowania cieplnego budynku, jego specyfikacji i rodzaju głównego źródła ogrzewania.

Warto też skonsultować swoje przemyślenia i wątpliwości ze specjalistami, którzy przełożą zawiłą specyfikację techniczną danego modelu na konkretne funkcjonalności i korzyści, jakie będą płynąć z jego wyboru. W Kominki-Godzic jesteśmy do pełnej dyspozycji!

Kominek akumulacyjny – jak to działa?

Efektywność kominka akumulacyjnego opiera się w głównej mierze na „dwufazowym” ogrzewaniu.

Duże ilości ciepła oddawane w krótkim czasie

Po rozpaleniu drewna (czy brykietu drzewnego) ciepło generowane jest wyłącznie przez szybę. Im większe przeszklenie, tym więcej ciepła zostanie wyemitowane w pierwszej fazie ogrzewania.

Po pewnym czasie ciepło z paleniska zaczyna ogrzewać powietrze wewnątrz bryły kominka. Jeśli w domu został zainstalowany system kanałów i kratek, ciepło to zacznie już powoli rozchodzić się po całym domu i ogrzewać poszczególne pomieszczenia. Część powietrza będzie też pochłaniana przez ściany kominka.

Gdy szyba czy korpus paleniska zacznie stygnąć, kominek w tej technologii będzie dążył do tego, by maksymalnie wykorzystać zakumulowane pokłady ciepła.

Zakumulowane ciepło oddawane przez wiele godzin

Stygnięcie kominka nie oznacza więc tego, że trzeba ponownie załadować opał.

Nagrzany akumulacyjny wymiennik ciepła i ceramiczna zabudowa kominka będą oddawać ciepło jeszcze przez długi czas, łagodnie ogrzewając pomieszczenie. W przypadku dużych i ciężkich wymienników akumulacyjnych oraz materiałów dobrze trzymających ciepło, pojedynczy cykl może trwać nawet do 12 godzin, czyli jest przynajmniej cztery razy dłuższy niż w tradycyjnych kominkach.

Kominek akumulacyjny – czy warto go kupić?

Obecnie kominek akumulacyjny jest rozwiązaniem niemal na każdą kieszeń. Jego zakup warto potraktować jak inwestycję. Jest to technologia energooszczędna, ekologiczna i bezpieczna, która zapewnia doskonałą efektywność energetyczną budynku.

Kominek akumulacyjny, choć oczywiście formalnie nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, z powodzeniem ogrzeje nawet dużą powierzchnię mieszkalną. Czy warto go kupić? Zdecydowanie tak – ze względu na szereg korzyści, które odnosi się z tego wyboru!

Niezależność energetyczna i oszczędne ogrzewanie

Technologia akumulacyjna pozwala przede wszystkim na ekologiczne, efektywne spalanie drewna. Dzięki temu, że kominek długo oddaje ciepło, częstotliwość konieczności dokładania polan znacząco się zmniejsza. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wymienniki akumulacyjne o dużej wadze gromadzą ogromne ilości ciepła, które będzie emitowane do wnętrza nawet przez kilkanaście godzin.

Aby zachować idealny komfort cieplny, do paleniska w kominku akumulacyjnym należy dołożyć opał jedynie dwa razy w ciągu całej doby (do ogrzania powierzchni 200 m²). Mniejsza ilość zużywanego drewna to niski koszt ogrzewania, a wysoki komfort domowników.

Idealna ilość ciepła. Zdrowego, przyjemnego, relaksującego ciepła!

W początkowej fazie ogrzewania kominkiem akumulacyjnym duże ilości ciepła rozchodzą się po pomieszczeniach. Wnętrza nagrzewają się więc szybko. W drugiej fazie ogrzewania kominek jedynie oddaje już nagromadzone ciepło i robi to stopniowo. To pozwala na uzyskanie idealnej ilości ciepła w domu bez ryzyka tzw. przegrzewania się pomieszczenia i dużych wahań temperatury.

Ekologiczne spalanie się drewna emituje ciepło zdrowe, naturalne, które nie wysusza powietrza, więc domownicy czują się komfortowo.

Możliwości dostosowania do indywidualnych wymagań

Paleniska do kominka akumulacyjnego są na tyle uniwersalne, że może je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb samego budynku czy jego domowników. Co więcej, takie palenisko można uzupełnić np. o nasadę wodną i przemienić w kominek z płaszczem wodnym, który zasili centralne czy podłogowe ogrzewanie, znów znacznie redukując koszty ogrzewania w sezonie zimowym.

Tradycyjny, a może nowoczesny? Niesamowite możliwości aranżacyjne!

I wreszcie technologia akumulacyjna kominka wymaga obudowy, która może przyjąć najróżniejsze formy. W obrębie samej ceramiki, z której powinna zostać stworzona bryła, zamawiający może wybrać materiały, które będą idealnie wpisywać się w styl aranżacyjny pomieszczenia i gust domowników. Może to być kominek tradycyjny z rustykalną nutą, ale można nadać mu też nowoczesny, minimalistyczny design.

Niezależnie od stylu kominek akumulacyjny będzie każdego dnia cieszyć domowników urokiem tańczących płomyków ognia, doda wnętrzu przytulności i stanie się centrum życia rodzinnego.

FAQ:

1. Ile kosztuje kominek akumulacyjny?
Wszystko zależy od zastosowanej technologii, materiałów, funkcjonalności. Samo palenisko do takiego kominka kupić można już za kilka tysięcy złotych. Droższe rozwiązania to więcej możliwości – np. z dołączoną nasadą wodną kominek akumulacyjny będzie działał jak model z płaszczem wodnym.

2. Kominki akumulacyjne – czy warto w nie inwestować?
Zdecydowanie! Pomimo stosunkowo wysokiej ceny taka inwestycja szybko się zwraca. Kominek akumulacyjny to sposób na efektywne, a jednocześnie oszczędne, zdrowe i ekologiczne ogrzewanie domu.

Ponad to innym ważnym aspektem jest fakt, iż wyłącznie tego typu kominek “akumulacyjny” nadaje się dla domów energooszczędnych, które charakteryzują się zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło.

3. Czy kominek akumulacyjny ogrzeje cały dom?
Tak – dzięki możliwości rozprowadzenia ciepłego powietrza po całym domu (kanały i kratki) oraz zdolności do stopniowego, równomiernego oddawania ciepła. Kominek akumulacyjny z dużym wymiennikiem akumulacyjnym i obudową z najlepszych ceramicznych materiałów jest w stanie ogrzać budynek o powierzchni nawet do 300 m².