Jak działa kominek z płaszczem wodnym i co warto o nim wiedzieć?

16 kwietnia 2021
Kominek-z-plaszczem-wodnym-etna-h2o

Kominek z płaszczem wodnym to jedno z najciekawszych nowoczesnych rozwiązań grzewczych, polecane przez specjalistów z branży. Jego właściciel z jednej strony może cieszyć się urokiem tradycyjnego paleniska w salonie, a z drugiej sporo zaoszczędzić. Wszystko za sprawą technologii, która łączy kominek z płaszczem wodnym z centralnym ogrzewaniem czy tzw. podłogówką. W ten sposób kominek ogrzewa równomiernie całą powierzchnię domu, co naturalnie przekłada się na mniejsze koszty w sezonie grzewczym.

 

 

 

 

Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym jest nie tyle osobnym rodzajem kominka, ile typem wkładu kominkowego. Technologię płaszcza wodnego wykorzystuje się szeroko w różnych branżach – jest obecna np. w chłodnicach silników. To po prostu osłona z podwójnymi ściankami, między którymi krąży woda.

W przypadku kominków płaszcz wodny to specjalnie ukształtowany zbiornik, w którym woda jest odpowiednio podgrzewana, zanim trafi do dalszej dystrybucji.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Czynnikiem grzewczym w kominku z płaszczem wodnym jest woda, która otacza palenisko. Wodę ogrzewają spaliny, które powstają w procesie spalania się drewna. Odbiór ciepła następuje w części instalacji zwanej odbiornikiem, a podgrzana woda rozprowadzana jest systemem rur do zamontowanych w domu grzejników (czy do ogrzewania podłogowego).

Jak podłącza się kominek z płaszczem wodnym?

Bezpieczeństwo i efektywność użytkowania kominka z płaszczem wodnym w największej mierze zależy od właściwego montażu i połączenia z instalacją grzewczą. Osoba, która się tym zajmuje, musi mieć fachową, aktualną wiedzę i sporo doświadczenia. Decydując się na taki rodzaj ogrzewania w domu, warto więc przede wszystkim powierzyć jego montaż sprawdzonym specjalistom.

Konkretny sposób montażu kominka z płaszczem wodnym zależy od specyfiki samego budynku oraz zamontowanych w nim instalacji, a także od budowy czy funkcjonalności wkładu.

Połączenie kotła, kominka i instalacji grzewczych

W nowoczesnym budownictwie mieszkalnym z układem zamkniętym centralnego ogrzewania niezbędny będzie montaż naczynia zbiorczego przeponowego, które będzie wyrównywać ciśnienie w tym układzie.

Oba źródła ciepła, czyli kocioł i kominek, łączą się za pomocą zbiornika buforowego lub sprzęgła hydraulicznego.

Pierwsze rozwiązanie (zbiornik buforowy) jest niezbędne zwłaszcza w domu z ogrzewaniem podłogowym, którego zapotrzebowanie energetyczne jest niewielkie. Nadmiar energii jest przejmowany i akumulowany przez zbiornik, który może ją przekazać np. do instalacji sanitarnych. W ten sposób kominek z płaszczem wodnym może ogrzewać nie tylko dom, ale też wodę użytkową.

Zabezpieczenie przed zagotowaniem się wody w kominku z płaszczem wodnym

Ważnym elementem całej instalacji jest też wężownica schładzająca z czujnikiem temperatury. Jej główne zadanie to nie dopuścić do tego, by woda w płaszczu wodnym zaczęła się gotować. Gdy temperatura wody zaczyna dochodzić do niebezpiecznych wartości (ok. 95°C), wężownica otwiera zawór i wpuszcza do instalacji zimną wodę wodociągową. Temperatura wody wyrównuje się – woda zimna odbiera ciepło od wrzątku, a jej nadmiar zrzucany jest do kanalizacji.

Czy kominek z płaszczem wodnym jest bezpieczny?

Jeśli kominek z płaszczem wodnym jest prawidłowo zainstalowany i użytkowany, jest zupełnie bezpieczny. Oprócz fachowej wiedzy instalatora potrzeba jeszcze kilku ważnych elementów instalacji, które będą dbały o jej bezpieczeństwo:

  • zaworu bezpieczeństwa termicznego (nie dopuszcza do zagotowania się wody),
  • zbiornika wyrównawczego (równoważy ciśnienie wody w układzie),
  • zaworu bezpieczeństwa do 2 lub 3 barów (jeśli ciśnienie będzie wyższe, zawór się otworzy, a woda zostanie odprowadzona do kanalizacji),
  • zintegrowanego systemu zabezpieczająco-ładującego (ten podnosi temperaturę powrotu wody w układzie C.O. – to przyspiesza osiągnięcie wysokiej temperatury w płaszczu i umożliwia poprawną pracę kominka; często obecność tego zabezpieczenia jest warunkiem gwarancyjnym). Zbyt zimna woda powracająca do układu powoduje kondensację – na ścianach wkładu może pojawić się woda, która doprowadzi do korozji płaszcza wodnego, co przyspieszy zużycie wkładu.

Kominek z płaszczem wodnym – czy warto w niego zainwestować?

Zdecydowanie tak! Kominki z płaszczem wodnym sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym – obecnie budowane domy są coraz bardziej energooszczędne i mają niewielkie zapotrzebowanie cieplne. Choć w świetle przepisów polskiego prawa taki kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, to z powodzeniem poradzi sobie z jego ogrzaniem nawet w zimie (w mniej mroźne dni).

Kominek z płaszczem wodnym to oszczędność dla portfela!

Główną zaletą kominków z płaszczem wodnym są spore oszczędności w sezonie grzewczym.

Tradycyjny kominek sprawdzi się wyłącznie jako dodatkowe źródło ciepła. To ciepło zgromadzi głównie wokół siebie, w jednym miejscu, czyli np. w salonie, doprowadzając do jego „przegrzania”. W pozostałych pomieszczeniach nadal trzeba będzie uruchomić inny rodzaj ogrzewania.

Kominek z płaszczem wodnym rozprowadza ciepło po całym domu, do wszystkich pomieszczeń, i to w sposób szybki, efektywny i bezpieczny – zasilając albo centralne ogrzewanie, albo ogrzewanie podłogowe. Koszt drewna do kominka w stosunku do rachunków za prąd czy gaz w sezonie grzewczym jest nieporównywalnie mniejszy. Nadmiar energii cieplnej można też spożytkować do ogrzania wody użytkowej.

Kominek z płaszczem wodnym to magia domowego paleniska!

Pomimo że kominek z płaszczem wodnym ogrzeje cały dom, jego „serce” nadal będzie najmocniej biło w salonie. Wkład z płaszczem wodnym w żadnym stopniu nie pozbawia mieszkańców wszystkich zalet tradycyjnego paleniska! A to przede wszystkim magia ogniska domowego, kojące ciepło, tańczące płomyki ognia i charakterystyczne trzaski spalającego się drewna, które wyciszą, zrelaksują i wprowadzą w doskonały nastrój.

O czym trzeba pamiętać, kupując kominek z płaszczem wodnym?

Wygląd zewnętrzny kominka i jego cena nie są najważniejsze, choć oczywiście bardzo istotne. Jednak to nie te dwa aspekty powinny determinować wybór konkretnego modelu, a poszczególne właściwości użytkowe, efektywność i poziom bezpieczeństwa kominka.

Poza samym wyborem i zakupem konkretnego kominka trzeba też mądrze wybrać jego instalatora. Specjalistyczna wiedza i duże doświadczenie są kluczem do pełnego sukcesu i bezpieczeństwa. Co jeszcze?

  • Wnętrze paleniska kominka z płaszczem wodnym powinno zostać wyłożone ceramiką (szamot, wermikulit, keramott), która będzie podnosić temperaturę spalania i dbać o prawidłowe, tzw. czyste, ekologiczne spalanie się drewna.
  • Im większa komora spalania, tym większa moc kominka – to prawda, jednak moc kominka warto zawsze dostosować do konkretnych zapotrzebowań energetycznych budynku, by tej energii nie tracić.
  • Ważna jest też sama sprawność urządzenia – ilość energii przekazanej do ogrzania wody. Naprawdę warto sprawdzić, czy moc grzewcza urządzenia jest na takim poziomie, na jakim określa ją producent.
  • W naszej firmie Kominki-Godzic mamy do dyspozycji własne, wewnętrzne „laboratorium” – centrum testowe, w którym sprawdzamy parametry sprzedawanych przez nas produktów.
  • Uwagę należy zwrócić także na możliwość czyszczenia sadzy z elementów płaszcza wodnego. Nagromadzona w instalacji sadza działa jak izolator, w konsekwencji czego ciepła przekazywanego do wody będzie mniej. Łatwość czyszczenia poszczególnych elementów jest kluczowa, by zachować pełną efektywność energetyczną kominka.

FAQ:

1. Kominek z płaszczem wodnym – jak działa?
Spaliny powstające w wyniku spalania się drewna ogrzewają wodę znajdującą się w płaszczu wodnym. Ta, za pomocą systemu rur, przekazywana jest dalej i zasila np. centralne ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe czy wodę użytkową.

2. Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje cały dom?
Zdecydowanie! Kominek z płaszczem wodnym rozprowadzi wodę do grzejników czy „podłogówki” i zapewni ciepło w całym domu.

3. Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym?
Tak, to rozwiązanie godne polecenia. Z jednej strony domownicy nadal mogą cieszyć się tradycyjnym paleniskiem w salonie, a z drugiej kominek ogrzeje cały dom, generując spore oszczędności.