Jaki kominek wybrać do domu i jak obliczyć moc grzewczą?

4 grudnia 2020
jaki-kominek-wybrac-do-domu

Rodzaj kominka najlepiej jest wybrać już na etapie projektowania domu. Oczywiście możliwy jest montaż kominka w późniejszym czasie, lecz zazwyczaj wiąże się to z wybudowaniem komina o odpowiedniej średnicy i materiałach odpornych na działanie wysokiej temperatury.

Wybierając kominek, należy dobrze zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić – czy powinien ogrzewać cały dom, czy być jedynie uzupełnieniem głównego źródła ciepła i odgrywać rolę dekoracyjną? To od tego w głównej mierze będzie zależała zastosowana technologia.

Kolejną istotną kwestią jest odpowiednia moc grzewcza kominka potrzebna do ogrzania wybranego pomieszczenia lub całej powierzchni domu. Jak ją obliczyć? Jaki kominek wybrać do domu w zależności od jego powierzchni? Podpowiadamy!

 

Jak obliczyć potrzebną moc grzewczą kominka?

Aby obliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą kominka, należy znać kilka podstawowych parametrów budynku, a następnie podstawić je do wzoru:
D = V x G x Dt [W], w którym:

D – strata ciepła [W]
V – kubatura budynku w m³
G – współczynnik przenikalności cieplnej [W/°C/m³].
Dt – różnica temperatur (wewnętrznej i zewnętrznej)

Oczywiście te zaawansowane obliczenia można zostawić specjalistom – na przykład z firmy Kominki Godzic, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego kominka. Można także zrobić to samodzielnie i w tym wypadku warto dokonać kilku uproszczeń.

Po pierwsze, współczynnik „G” zmienia się w zależności od stopnia izolacji budynku i wynosi (w przybliżeniu):

 • 0,75 w budynku dobrze izolowanym;
 • 0,90 w budynku średnio izolowanym;
 • 1,20 w budynku o słabej izolacji;

Po drugie, również strata ciepła budynku zależy od sposobu jego izolacji. W tym wypadku można przyjąć, że:

 • nowy dom ma stratę ciepła na poziomie 26 W/m³;
 • dom o słabszej izolacji ma stratę ciepła około 45 W/m³;
 • dom bez izolacji będzie miał stratę ciepła w okolicach 70 W/m³;

Poza tym trzeba jeszcze znać dokładny metraż budynku oraz wysokość poszczególnych pomieszczeń. Przyjmując, że dom ma wielkość 100 m², a pomieszczenia są wysokie na 2,7 m, kubatura domu będzie wynosić 270 m³. Podstawiając wartości do wzoru, otrzymuje się zapotrzebowanie na moc grzewczą w watach.

D = 270 m³ x 26 W/m³ = 7020 W

7020W to inaczej 7,02 kW i jest to właściwa moc grzewcza potrzebna do ogrzania całego domu! Przyjmuje się, że do wyliczeń można jeszcze dodać 10-15% , więc w przypadku domu o takim metrażu powinno się wybrać kominek o mocy około 8 kW.
Idąc dalej, warto dodać, że kominek który nie jest z płaszczem wodnym lub nie jest wykonany z dystrybucją gorącego powietrza na cały dom a jedynie oddaje ciepło do pomieszczenia w którym stoi, powinien mieć znacznie niższą moc:

D = 108m³ (40m2x2,7 wysokość pomieszczenia) x 26 W/m³ = 2808 W

Z powyższych wyliczeń moc którą oddać ma kominek nie powinna przekroczyć 2,8 kW Należy zauważyć, że takich małych mocy urządzeń nie ma na rynku, więc w takim przypadku nadwyżki mocy, należy akumulować a oddawanie ciepła przez obudowę radiacyjną rozłożyć w czasie kilku godzin. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie podwójnej lub potrójnej szyby we wkładzie.

Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewania w domu?

W świetle polskiego prawa kominek nie może być jednym źródłem ogrzewania w domu, a jedynie dodatkowym. Nie zmienia to faktu, że w praktyce odpowiedni rodzaj kominka jest w stanie dobrze ogrzać całą powierzchnią nawet dużego domu. Każdy budynek powinien być natomiast wyposażony w urządzenia grzewcze, które nie są kominkami czy piecami. To mogą być choćby grzejniki elektryczne czy instalacja centralnego ogrzewania.

Jaki kominek na 50 m² mieszkania lub domu wybrać?

Do ogrzania powierzchni do 50 m² (np. w mieszkaniu czy na jednym piętrze domu) wystarczy piec kominkowy wolnostojący. Taka opcja będzie odpowiednia również wtedy, gdy dom będzie ogrzewany w inny sposób, a kominek miałby pełnić jedynie funkcję dekoracyjną i ewentualnie delikatnie dogrzewać jedno pomieszczenie (na przykład salon).

Wśród piecyków kominkowych również można wybrać konkretny model najlepiej spełniający indywidualne oczekiwania i potrzeby:

   • piece kominkowe na drewno, na przykład ręcznie tworzony piecyk norweski marki Jøtul ceniony już od 160 lat;
   • piecyki firmy La Nordica, który może przyjąć formę tradycyjną lub nowoczesną, a dzięki zastosowanej technologii umożliwia także podgrzewanie wody użytkowej;
   • piece kominkowy na pellet z nadmuchem firmy Extraflame, który jest najtańszym paliwem do ogrzewania (kosztuje średnio o 25% mniej niż gaz sieciowy);
   • piec kuchenny na drewno, czyli opcję do kuchni, która umożliwi na przykład upieczenie niezwykle aromatycznej, tradycyjnej włoskiej pizzy;

W przypadku niewielkiego metrażu świetnie sprawdzą się również biokominki opalane płynnym paliwem, które spala się, nie wytwarzając zapachu, dymu i popiołu.

Jaki kominek na 80 m² domu letniskowego będzie odpowiedni?

Na takiej stosunkowo niewielkiej powierzchni świetnie sprawdzi się kominek konwekcyjny, który oddaje duże ilości ciepła w stosunkowo krótkim czasie. Jak to działa? Powietrze docierające do kominka opływa gorący wkład grzewczy oraz dodatkowe elementy grzewcze (np. radiator). Bardzo szybko ogrzewa się i powraca do pomieszczenia przez kratki i kanały wentylacyjne.
Kominek konwekcyjny charakteryzuje się dość wysoką mocą szczytową, dzięki czemu nawet mocno wychłodzone pomieszczenie nagrzewa się stosunkowo szybko. Obudowa takiego kominka może być wykonana z materiałów termoizolacyjnych (np. płyt krzemianowo-wapniowych), dzięki czemu pozostanie zimna lub z nagrzewających się kafli czy płyt, które będą dodatkowo przyjemnie oddawać ciepło.

Jaki kominek na 100 m² domu do ogrzewania?

Dom o metrażu około 100 m² to już duża powierzchnia do ogrzania. Jeśli zostanie zastosowane dodatkowe ogrzewanie np. centralne, można zainstalować dowolny rodzaj kominka, który będzie dodatkowym źródłem ciepła, na przykład kominek akumulacyjny lub radiacyjny. Ciepło będzie promieniować od ścianek kominka, dzięki czemu spędzanie czasu w salonie będzie jeszcze przyjemniejsze. W kominku akumulacyjnym ciepło gromadzone jest w palenisku ceramicznym i kanale grzewczo-dymowym i oddawane jest powoli i stopniowo przez jego obudowę. Tym samym taki kominek gwarantuje umiarkowaną, ale równomierną i długotrwałą moc grzewczą. Dzięki temu wsad drewna trzeba uzupełniać jedynie dwa razy na dobę, aby cieszyć się ciepłem w tzw cyklu grzewczym który przyjmuje się, że trwa 24h.

Jeśli kominek ma być jedynym źródłem ciepła i dobrze ogrzewać pomieszczenia na wszystkich piętrach domu, dobrze jest wybrać kominek z płaszczem wodnym z odpowiednim wkładem, np. Etna H2O, który zapewnia doskonałe właściwości grzewcze i komfortową obsługę. Takie rozwiązanie stosuje się zwłaszcza w domach energooszczędnych ogrzewanych pompą ciepła. W mroźne dni, gdy współczynnik tzw. COP obniża się, a ogrzewanie pompą jest z uwagi na koszty ekonomicznie nieuzasadnione, kominek z płaszczem wodnym z powodzeniem poradzi sobie z ogrzaniem całego domu.

Jaki kominek na 140 m² domu będzie najlepszy?

W przypadku dużego domu, którego powierzchnia przekracza 140 m², kominek może być jedynym źródłem ogrzewania przy bardzo niskich temperaturach tylko wtedy, gdy jest połączony z instalacją centralnego ogrzewania. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się kominek z płaszczem wodnym. Ta technika wodna w kominkach od firmy Kominki Dziedzic może mieć wydajność energetyczną równą małej elektrowni! Podczas spalania drewna wydobywają się gazy o temperaturze dochodzącej do 800°C, które ogrzewają wodę w wymienniku.

Nagrzana woda za pomocą tzw. obiegów grzewczych zostaje rozprowadzone do grzejników lub pętli grzewczych ogrzewania podłogowego, a w salonie wciąż można cieszyć się przytulnym, tańczącym płomykiem ognia w kominku.

Innym pomysłem będzie kominek gazowy. To z kolei rozwiązanie niesamowicie praktyczne i przyjemne! Nie trzeba martwić się o opał, rozpalanie ognia, dokładnie drewna czy usuwanie popiołu. Wystarczy uruchomić kominek za pomocą pilota i ustawić pożądaną moc grzewczą oraz wielkość płomienia.

Samodzielny wybór kominka do domu to trudne zadanie. Dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów Kominki Godzic, którzy udzielą fachowej porady, wybiorą odpowiedni model, a następnie stworzą projekt i realistyczną wizualizację oraz przeprowadzą kompleksowy montaż kominka z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.