Jaki kominek wybrać do salonu?

12 maja 2021
jaki-kominek-wybrac-do-salonu

Kominek w salonie stanie się centrum życia domowego, zwłaszcza w długie jesienne i zimowe wieczory. To magia ognia, która odpręża, pozwala wypocząć i poprawia nastrój. Do funkcji relaksacyjnej kominka dołącza jeszcze rola dekoracyjna i reprezentacyjna oraz oczywiście – grzewcza. Jaki kominek do salonu warto wybrać? Który rodzaj kominka wzorowo wywiąże się ze wszystkich swoich zadań? Sprawdźmy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kominek do salonu a istotne kwestie techniczne

Wybierając kominek do salonu, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy ekspertów. Dlaczego? Własne preferencje i upodobania trzeba jeszcze zderzyć z rzeczywistością – kominek musi zostać dobrze dopasowany do warunków technicznych w domu i odpowiadać na potrzeby nie tylko domowników, ale też samego budynku. Pod uwagę należy wziąć tak istotne kwestie jak:

 • rodzaj głównego ogrzewania w domu,
 • zapotrzebowanie energetyczne budynku,
 • wielkość i kształt pomieszczeń,
 • rodzaj wentylacji,
 • rodzaj i sposób budowy komina.

Po ustaleniu tych podstawowych informacji należy zastanowić się, czy kominek w salonie ma być jedynie ozdobą i dodatkowym, delikatnym źródłem ciepła, czy może powinien przejąć funkcję głównego źródła ogrzewania.

W pierwszym wypadku warto zdecydować się na tradycyjny kominek konwekcyjny bądź zerknąć na kominki nowoczesne w salonie – gazowe lub elektryczne. W drugim warto postawić na wydajny kominek akumulacyjny lub wkład z płaszczem wodnym.

Kominek do salonu z funkcją ogrzewania całego domu

Choć w świetle przepisów polskiego prawa kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu, to może z powodzeniem pełnić taką funkcję. Co więcej, nowoczesne kominki w salonie mogą zapewnić ciepło w całym budynku, a jednocześnie mieć ogromny wpływ na oszczędności finansowe w sezonie grzewczym. Jak to możliwe? Wszystko dzięki nowoczesnym technologiom!

Akumulacyjny kominek do salonu

Kominek akumulacyjny to rozwiązanie dla ceniących wygodę. Z jednej strony zapewnia długotrwałą i równomierną moc grzewczą, a z drugiej wymaga minimum obsługi – drewno trzeba uzupełnić jedynie dwukrotnie w ciągu doby. Jeśli w domu jest lub zostanie zainstalowany system kanałów i kratek, to ciepło z kominka akumulacyjnego będzie dochodziło do kilku pomieszczeń. Jesienią czy zimą, gdy jeszcze nie dokucza duży mróz, taki kominek wystarczy, by zapewnić idealny komfort cieplny domownikom.

Jak działa kominek akumulacyjny?

Kominek akumulacyjny oddaje ciepło maksymalnie długo, bo ogrzewanie przebiega dwufazowo. Zaraz po rozpaleniu drewna kominek zaczyna się nagrzewać i oddawać ciepło przez szybę paleniska i ceramiczną obudowę. Ciepłe powietrze zaczyna też napływać do poszczególnych pomieszczeń za pomocą systemu nawiewów.

Energia cieplna magazynowana jest w akumulacyjnym wymienniku ciepła. Nawet gdy palenisko zacznie już stygnąć, zakumulowane ciepło będzie wciąż powoli oddawane do otoczenia, a ceramiczna obudowa będzie przyjemnie promieniować ciepłem jeszcze przez co najmniej kilka godzin. Kominek akumulacyjny zapewnia ogrzewanie nawet do 12 godzin!

Dla kogo jest kominek akumulacyjny?

 • Dla ceniących komfort – wkład uzupełnia się jedynie dwa razy na dobę.
 • Dla właścicieli budynków o umiarkowanym zapotrzebowaniu na ciepło – kominek akumulacyjny ogrzeje cały dom, lecz podczas siarczystych mrozów może potrzebować wsparcia.
 • Dla poszukujących oszczędności – to efektywna technologia, która maksymalnie wykorzystuje opał, więc potrzeba znacznie mniejszej ilości drewna niż w standardowych kominkach.

Kominek do salonu? Z płaszczem wodnym!

Kominek z płaszczem wodnym to tradycyjne palenisko w salonie, z tańczącymi płomykami, klimatycznymi trzaskami i wonią palącego się drewna. Jednocześnie jest też rozwiązaniem, które podgrzewa wodę i rozprowadza ją do kaloryferów czy ogrzewania podłogowego. Taki kominek zapewni przyjemne, zdrowe ciepło w całym domu, nawet tym o dużym metrażu. Spisuje się świetnie zwłaszcza w nowoczesnym – energooszczędnym i pasywnym – budownictwie mieszkalnym.

Jak działa kominek płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym za pomocą spalin, które są wytwarzane podczas spalania się drewna, ogrzewa wodę w specjalnym zbiorniku nad paleniskiem. Stąd gorąca woda zostaje rozprowadzona do instalacji centralnego ogrzewania bądź „podłogówki”, a może także zasilać instalacje sanitarne (ciepła woda użytkowa). To duża oszczędność w sezonie grzewczym, a przy tym technologia przyjazna środowisku!

Dla kogo jest kominek z płaszczem wodnym?

 • Dla właścicieli nowoczesnych, energooszczędnych budynków.
 • Dla ceniących rozwiązania sprytne, ekologiczne i generujące oszczędności.
 • Dla inwestorów, którzy liczą na szybki zwrot z inwestycji.

Kominki nowoczesne w salonie a możliwości aranżacyjne

Zarówno kominki akumulacyjne, jak i te z płaszczem wodnym pozwalają na duże możliwości aranżacyjne w salonie. To przede wszystkim kwestia wyboru obudowy kominka, którą można idealnie dopasować do stylistyki salonu. Nowoczesny minimalizm, a może tradycyjne rozwiązanie z rustykalną, nostalgiczną nutą? Oba rodzaje kominków pozostawiają właścicielom dużą swobodą aranżacyjną.

Z perfekcyjnie dopasowaną stylistycznie obudową kominek w salonie stanie się ulubionym miejscem domowników i gości!

Kominek do salonu bez opału i rozpalania

Jeśli w domu nie jest potrzebne dodatkowe źródło ciepła, ale właścicielom zależy na przytulnej atmosferze w salonie, warto zastanowić się nad nowoczesnym kominkiem na gaz. To rozwiązanie nie ustępuje tradycyjnym kominkom na drewno w budowaniu wyjątkowej, domowej atmosfery, a jednocześnie jest niemal bezobsługowe.

Kominek na gaz uruchamia się za pomocą pilota – bez przygotowywania opału, rozpalania i regularnego sprzątania. A dzięki dostępnym w niektórych wkładach ceramicznym imitacjom polan, palenisko jest niemal nie do odróżnienia od tradycyjnego. Kominek na gaz zapewnia dodatkowe ciepło w salonie.

Dla kogo jest kominek gazowy?

 • Dla tych, którzy troszczą się o środowisko (kominek na gaz nie emituje szkodliwych substancji do powietrza).
 • Dla osób, które potrzebują jedynie delikatnego dogrzania w salonie.
 • Dla ceniących komfort – to obsługa kominka z poziomu kanapy!

Kominek do salonu głównie jako element aranżacyjny

Nie w każdym salonie możliwy jest montaż tradycyjnego kominka, który będzie głównym lub choćby dodatkowym źródłem ciepła. Jeśli nie zostały wcześniej przygotowane odpowiednie instalacje, a inwestor nie chce ponosić dodatkowych kosztów i nie potrzebuje też dużej ilości ciepła, to idealnym rozwiązaniem może się okazać kominek elektryczny.

Taki model potrzebuje jedynie zasilania i ewentualnie uzupełniania zbiornika na wodę. Dzięki nowoczesnym technologiom taki model imituje palenisko – razem z ogniem, a nawet smużkami dymu. Na przykład produkowane w technologii Opti­–Myst kominki wytwarzają wodną mgiełkę, która – odpowiednio oświetlona – powoduje złudzenie optyczne. Oczywiście kominek elektryczny może delikatnie ogrzewać pomieszczenie, w którym jest zamontowany.

Dla kogo jest kominek elektryczny?

 • Dla właścicieli mieszkania w bloku – do salonów, w których nie ma miejsca i niezbędnych warunków technicznych.
 • Dla tych, którym zależy głównie na aspekcie wizualnym kominka w salonie.
 • Dla szukających oszczędności i wygody – to niemal bezobsługowy kominek, którego godzina pracy kosztuje grosze!

FAQ:

1. Jak wybrać odpowiedni kominek do salonu?

Rodzaj kominka w salonie musi odpowiadać warunkom technicznym budynku – musi zostać dopasowany do zapotrzebowania energetycznego domu, rodzaju głównego źródła ogrzewania, wentylacji oraz budowy komina.

2. Który kominek wybrać do salonu, aby ogrzać cały dom?

Aby kominek w salonie mógł pełnić funkcję głównego źródła ogrzewania, należy wybrać model z płaszczem wodnym, który rozprowadzi ciepłą wodę do grzejników. Dobrze spisze się też kominek akumulacyjny, który za pomocą systemu kanałów i kratek będzie rozprowadzał ciepło do pomieszczeń.

3. Jaki kominek do salonu bez wentylacji?

Gdy w pomieszczeniu nie ma odpowiednich warunków technicznych, warto zdecydować się na model kominka elektryczny. Ten wytwarza przyjemne ciepło w pomieszczeniu, a jednocześnie doskonale imituje tradycyjne drewniane palenisko.