Biokominek, poznaj naszą opinię…

17 lipca 2016
biokominek Biokominek Ebios-Fire do zabudowy. Dla salonu, łazienki, hotelu.

Kominek na biopaliwo, inaczej kominek ekologiczny. Według naszej opinii głównie dedykowany jest dla osób, które marzą o relaksującym wpatrywaniu się w płomienie wirującego ognia, a nie mają możliwości odprowadzenia spalin do komina. Kominek ekologiczny to przede wszystkim dekoracja salonu, sypialni, pokoju kąpielowego, dodająca wnętrzu przytulnego charakteru.

Biokominek to przede wszystkim element aranżacji wnętrza. Często mówi się o nim, że to ten “drugi” w domu, który przysparza mniej problemów z uwagi na brak konieczności sezonowania i noszenia drewna. Dlatego też biokominek stał się bardzo popularny i w krótkim czasie zyskał rzeszę fanów.

W poniższym artykule postaramy się przybliżyć i pokazać czym jest biokominek, oraz wyjaśnić zasadę jego działania. Odpowiemy także na  pytanie czy jest bezpieczny i rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

 

Jak działa biokominek wolnostojący?

Biokominek to nowoczesny kominek na płynne paliwo na bazie etanolu. W przypadku tego rodzaju kominka drewno jest zbędne, urządzenie bowiem wyposażone jest w pojemnik na paliwo i aby cieszyć się efektownym płomieniami wystarczy dolewać do niego biopaliwo. Pamiętać jednak musimy aby paliwa dolewać tylko wtedy, kiedy zbiornik jest zimny, gdyż opary z podgrzanego biopaliwa są łatwopalne.

Paliwo do biokominka

Jak już wcześniej wspominaliśmy nowoczesne biokominki (w przeciwieństwie do klasycznych kominków opalanych drewnem), zasilane są specjalnym biopaliwem tzw. bioetanolem (czyli alkoholem etylowym (etanolem). Co ważne, substancja ta nie wydziela szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin. Bioetanol spala się czysto, nie wydziela zapachu ani osadów, które zabrudzałyby komorę biokominka. Tak naprawdę spaliny zawierają jedynie wodę oraz  dwutlenek węgla. Pamiętajmy, aby korzystać z biokominka w zamkniętym pomieszczeniu, należy zapewnić dobrą wentylację!

Czy biokominek jest bezpieczny?

Jak podkreślają producenci biokominków, są to urządzenia nie zagrażające zdrowiu i życiu użytkowników, podobnie jak bioetanol produkowany z przyjaznych dla środowiska surowców. Oczywiście wskazane jest zachowanie podstawowych środków ostrożności, bo jednak ogień to żywioł i musimy mieć nad nim pełną kontrolę.

Pamiętajmy, aby nie trzymać biopaliwa blisko źródła ognia i zwracajmy uwagę, aby pojemnik z płynem był szczelnie zamknięty oraz przechowywany poza zasięgiem dzieci. Nie opuszczajmy mieszkania, jeżeli urządzenie pracuje oraz nie montujmy biokominka blisko łatwopalnych materiałów takich jak firanki, czy zasłony. Mając na uwadze tych kilka prostych porad możemy być pewni, że użytkowanie przebiegnie bezpiecznie i bezproblemowo.

Biokominek dla kominka tradycyjnego 

Prezentowane w poniższym filmie rozwiązanie, jest dedykowane dla osób, które chciałyby cieszyć się ogniem również w cieplejsze dni. Wkładka na bioetanol dla żeliwnych lub stalowych wkładów może być stosowana w większości kominków. Podczas spalania bioetanolu kominek dostarcza niewielkie ilości ciepła, więc możemy używać go również latem! To rozwiązanie dedykowane jest także osobom, które nie mają czasu, lub ochoty nosić drewna.

Biokominek narożny lub płaski do zabudowy

Kiedy poszukują Państwo nieszablonowego rozwiązania, proponujemy biokominek do zabudowy tzw. wkład kominkowy na bioetanol. Dowolna zabudowa wkładu umożliwia realizację  niezliczonych pomysłów na aranżacje wymarzonego kominka.

Czy biokominek daje ciepło?

Owszem, emitowany z urządzenia ogień dostarcza również ciepło, ale w wymiarze symbolicznym. Według naszej opinii, biokominka nie możemy  traktować jako podstawowego urządzenia grzewczego, bo nie takie jest jego przeznaczenie. Ponadto ze względu na emitowany przy spalaniu bioetanolu dwutlenek węgla (nie mylić z czadem/tlenkiem węgla), należy regularnie przewietrzać pomieszczenie. Tym samy wymiana powietrza powoduje w pewnym stopniu wychłodzenie pomieszczenia.

Biokominek w salonie

Zmień swój salon na domową oazę relaksu– czas na metamorfozę! Magiczne chwile i romantyczny klimat w salonie bez komina? Czemu nie… Kominek nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla posiadaczy domów. Proponujemy gotowe kasety i palniki do zabudowy. Biokominki wolnostojące, do powieszenia na ścianę dla mieszkań w bloku, oraz apartamentów. Szeroka oferta ekologicznych kominków pozwala dziś, na dopasowanie odpowiedniego modelu zgodnie z wizją aranżacji wnętrza.

Cena biokominka

Cena biokominka znacząco może się różnić w zależności od oferowanej przez producenta jakości wykonania urządzenia oraz przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowania. Najtańsze biokomnki kosztują już kilkaset złotych, natomiast te z certyfikatem wyrobów TÜV np. Ebios-Fire lub Planika to wydatek kilku, lub nawet kilkunastu tys. złotych.

Przykładowe aranżacje biokominków

Poniżej prezentujemy Państwu przykładowe aranżacje z wykorzystaniem biokominków z naszej oferty. W galerii zamieściliśmy zdjęcia wyłącznie biokominków wysokiej jakości, produkowanych przez niemieckiego producenta Ebios-Fire. Niezależnie od tego, czy planują Państwo wykonanie biokominka w salonie czy w sypialni,  z pewnością dostarczy przyjemnego blasku naturalnego ognia. Pobierz katalog – kominki na biopaliwo.