Kominki akumulacyjne z paleniskiem ceramicznym – ETNA

28 lipca 2016
Palenisko pieco-kominka-ZGAZOWYWUJACE-DREWNO-ETNA

Dla kogo  jest nowoczesny kominek akumulacyjny z paleniskiem ceramicznym Godzic zgazowującym drewno? Rozwiązaniem z pewnością powinni zainteresować się Inwestorzy budujący nowe domy, które to dziś charakteryzują się niewielkim zapotrzebowaniem na ciepło dla ogrzewanych pomieszczeń.

Dlaczego zwracamy na ten fakt szczególną uwagę? Odpowiedź jest bardzo prosta. Pomimo, że nawet kiedy kominek nie ma pełnić funkcji grzewczej a wyłącznie dekoracyjną, należy wziąć pod uwagę, że spalając w nim niewielką ilość drewna, wytwarzamy  potężne ilości ciepła.

O ile  kiedyś w starszych domach nie stanowiło to problemu, to dziś w nowym domu paląc w kominku konwekcyjnym z kratkami, możemy odczuwać duży dyskomfort. Jak donoszą liczne źródła, wielu użytkowników zwykłych kominków często skarży się na uciążliwy “upał” w salonie  i bardzo mocno wysuszone powietrze.

Rozwiązaniem problemu jest zakumulowanie wspomnianych “nadwyżek ciepła” i uwolnienie ich stopniowo, wyłącznie poprzez promieniowanie ciepłych ścian  -podobnie jak klasyczny piec kaflowy. Czytaj artykuł: WARUNKI ZDROWOTNE DZIAŁANIA INSTALACJI GRZEWCZYCH  

Kominek akumulacyjny z czego jest zbudowany?

 1. Palenisko ceramiczne

  Duża waga paleniska ceramicznego wraz z układem kanałów dymowo-grzewczych, to przede wszystkim, długi czas grzania umiarkowanym ciepłem pomimo,  że początkowo nie zakładaliśmy iż nowoczesny kominek z paleniskiem zgazowującym drewno ma służyć ogrzewaniu domu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że to rozwiązanie może w znaczący sposób przyczynić się do zmniejszenia, lub całkowitego wyeliminowania kosztów za ogrzewanie domu, grzech byłoby z tego dobrodziejstwa nie skorzystać.

   Pionierskie rozwiązania w branży kominkowej – w dziedzinie innowacji nie uznajemy granic. Oprócz wspomnianych powyżej atutów naszego paleniska mamy jeszcze w zanadrzu pomysł a w zasadzie już gotowe rozwiązania na wszechstronne wykorzystanie naszego autorskiego projektu. Mowa o różnych konfiguracjach paleniska z wszelkimi wymiennikami ciepła zarówno konwekcyjnymi jak również wodnymi i akumulacyjnymi.

  Innowacyjna konstrukcją w oferowanych paleniskach BESTE oraz ETNA firmy Godzic jest potrójne przeszklenie (3 szyby)Jedna z szyb pokryta jest tlenkiem metalu (ceramik szklana IR), aby odbijała promienie podczerwone a pomiędzy dwoma wewnętrznymi przeprowadzone zostało powietrze z zewnątrz potrzebne do spalania. Zewnętrza szyba z „nadrukiem” jest dodatkowo przewietrzana. Dzięki tej dość skompilowanej konstrukcji w znaczący sposób podnosimy temperaturę spalania  a co za tym idzie sprawność urządzenia. Ponad to  znacząco ograniczamy emisję ciepła do bezpiecznego minimum. Nasze paleniska nie powodują „efektu sauny” w salonie.

  W związku z nadmierną emisją ciepła w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie należałoby wykluczyć w większości stalowe wkłady kominkowe. W odpowiedzi na problem  opracowaliśmy własne palenisko akumulacyjne. Wykonane w całości z ceramicznej masy akumulacyjnej, o którym możesz dowiedzieć się więcej w artykule: PALENISKO SZAMOTOWE ZGAZOWUJĄCE DREWNO

  Spora waga paleniska akumulacyjnego Godzic i większe rozmiary to także dodatkowe atuty. Dzięki zastosowaniu do budowy naszego paleniska „grubych” ceramicznych ścian i okładzin wykonanych przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, znacznie podnieśliśmy temperaturę spalania! W efekcie prawidłowego spalania w palenisku ETNA opisanego w artykule:  KATALITYCZNE SPALANIE DREWNA możemy liczyć na naprawdę czystą szybę (mytą raz w sezonie), znikomą ilość popiołu, znacznie większy przyrost energii i oczywiście niewidzialny dym z komina, który nie zatruwa powietrza, którym oddychamy.

 2. Obudowa kominka

  Wykonywana jest z płyt o grubości od 18 mm do 25mm dobrze przewodzących ciepło. Płyty używane na obudowę kominka charakteryzują się bardzo dużą gęstością 970 kg/m3. Nie zawierają żadnych spoiw organicznych, które po podgrzaniu mogłyby powodować deformację, wydzielać drażniący zapach lub opary niebezpieczne dla zdrowia.

 

 

 

Przed podjęciem decyzji , pomyśl czy Twój kominek ma być drogim i bezużytecznym elementem aranżacji wnętrza …?, Jeżeli kominek ma stanowić tylko wystój salonu to warto abyś zainteresował się kominkami na gaz.

Warto przeczytać:

 

Poniżej prezentujemy Palenisko ceramiczne zgazowujące drewno – Etna