Jak palić w kominku? Ekologiczne i efektywne spalanie bez SMOGU!

5 lutego 2017
stop-smog-kominek

W ostatnim czasie bombardowani jesteśmy wiadomościami w mediach o SMOGU, którego powstanie zawdzięczamy między innymi paląc drewno w kominku. Nie możemy pozostać obojętni – zarzuty dotyczą przecież naszej branży! Zamiast w publikowanych artykułach, oraz w wypowiedziach w telewizji – krytykować tych co palą i „trują” korzystniej dla obu stron byłoby zdecydowanie edukować jak palić w kominku!

SMOG a kominek

Obalamy mity przedstawicieli Polskiego Alarmu Smogowego!

Odpowiednio przygotowane drewno, które prawidłowe spalamy w kominku nie musi emitować szkodliwych związków do atmosfery a tym bardziej do salonu, w którym znajduje się kominek! Oprócz odpowiedniego paliwa, ważny jest przede wszystkim sposób rozpalania ognia w kominku. Pokazywany w naszym poradniku proces rozpalania od góry pozwala efektywnie i czysto rozpalać ogień w kominku bez obawy o zanieczyszczenie środowiska!

DREWNO  – właściwy opał do kominka

 1. Drewno nadające się do spalenia w kominku powinno mieć wilgotność 15-20% W tym celu  drewno należy suszyć minimum 2-3 lata, wyłącznie rozłupane na niewielkie grubości polan.
 2. Kaloryczność drewna mokrego: świeże drewno prosto z lasu, lub zbyt krótko sezonowane ma około 50 do 60% zawartości wody, co obniża drastycznie wartość energetyczną, która wynosi jedynie 2 kWh z 1kg drewna.
 3. Kaloryczność drewna opałowe odpowiednio sezonowanego: właściwe to te, z 12% do 20% zawartością wody. Wartość energetyczna  takiego drewna wynosi 4 kWh z 1kg drewna.
 4. Drewno powinno być przygotowane w odpowiedni sposób: nie może być zbyt grube. Idealne to takie, o wadze do 1,5 kg lub średnicy 10cm

 

Mokre drewno czy można nim palić?brzoza

Stanowczo odradzamy palenia mokrym drewnem!

Większość gatunków drewna nie odpowiednio wysuszonych nawet nie da się zapalić. Przekonają się o tym zapewne początkujący użytkownicy kominków. Z kolei Ci trochę bardziej doświadczeni niekiedy spalają niedostatecznie suchą brzozę – nie widząc w tym nic nieprzyzwoitego. Ostrzegamy, że mokra brzoza brudzi szybę, w domu jest także wyczuwalny zapach „wędzonki” a więc w powietrzu unoszą się benzopireny!

 

Spalając mokre drewno sporo ryzykujesz!

W wyniku połączenia się odparowanej wilgoci zawartej w drewnie z dymem, tworzy się w kominie warstwa kreozotu (smoły drzewnej), która jest bezpośrednio przyczyną pożaru komina, lub w najlepszym przypadku osad stopniowo ograniczy przekrój komina aż do jego całkowitego zatkania. Kreozot drzewny  osiada również na ściankach paleniska ograniczając moc grzewczą.  Powoduje jego korozję, a podczas ciągłego spalania wilgotnego drewna może także dojść do nieodwracalnego uszkodzenia wkładu.

 • Kreozot to produkt suchej destylacji drewna. Jest palny, ma postać żółtej oleistej cieczy, którą niekiedy nazywamy „wykwitami wilgoci” na ścianie komina, którym towarzyszy charakterystyczny zapach. Stanowi mieszaninę dwuwodorotlenowych fenoli i metylofenoli oraz ich eterów metylowych, w tym gwajakolu i kreozolu.

 

ROZPALANIE od góry – czyli jak palić w kominku, aby spalać drewno bez dymu…

Przy pierwszym rozpaleniu należy włożyć do paleniska około 4 kg drewna, aby wytworzyć odpowiednią ilość żaru do zainicjowania ponownego procesu spalania. Rozpalanie ognia od góry powoduje, znacznie mniejsze zadymienie komory spalania i wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta ciąg w nagrzewającym się przewodzie dymowym.

Pierwsze rozpalenie ognia

 1. Przy pierwszym rozpaleniu, kiedy kominek i komin jest jeszcze “zimny”  należy dysponować koniecznie drobnym drewnem.
 2. Aby prawidłowo rozpalić ogień bez dymu należy  ułożyć drewno w tzw. studnię od najgrubszego polana u dołu, do coraz cieńszych warstw ku górze.
 3. Następnie na sam wierzchołek stosu, najlepiej użyć szczapy z drewna miękkiego np. idealnie nadaje się do tego brzoza.

Podpałka do kominka nie gazetasmieci-w-kominku-gazety

Do rozpalenia ognia w kominku używaj wyłącznie podpałki. Zamiennie możesz użyć kory z brzozy, lecz nigdy nie gazety, tektury i opakowań! Dlaczego? Gazeta zbyt szybko się spala i jest z papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych z dużą zawartością metali ciężkich np. rtęć!

Spalana gazeta wytwarza dużo drobnego popiołu łatwo ulatującego kominem, oraz przez drzwi kominka z chwilą ponownego załadunku.

Regulacja powietrza do spalania

Kiedy rozpalasz ogień lub ponownie dołożyłeś drewno do kominka, pamiętaj, aby zawsze otworzyć maksymalnie dopływ powietrza. Chwilowo można także nie domykać całkowicie drzwi wkładu.

Jeżeli we wkładzie zamontowywany jest szyber, to nie zapomnij go otworzyć. Krótką droga spalin zapewni należyty ciąg w fazie rozpalania drewna.

 • Regulacja powietrza manualna: Nigdy nie wolno zamykać całkowicie dopływu powietrza w trakcie spalania, kiedy widoczny jest ogień, oraz doprowadzać do duszenia ognia! Przy nieodpowiedniej ilości powietrza podczas spalania powstaje również zbyt duża ilość szkodliwego tlenku węgla – CO.
 • Regulacja powietrza automatyczna: Kominek można również doposażyć w optymalizator procesu spalania, który na podstawie temperatury spalin automatyczny reguluję ilość potrzebnego tlenu do procesu spalania.

jak palić w kominkuFaza żaru – brak widocznego ognia

W fazie żaru, należy koniecznie ograniczyć dopływ powietrza, aby energia (ciepło) bezpowrotnie nie uciekło do komina.  Wielu użytkowników kominków przedwcześnie dokłada drewno do kominka kiedy jeszcze pali się w nim ogień.

W fazie żaru przy ograniczonym dopływie powietrza kawałki węgla drzewnego będą się w komorze dłużej żarzyć i w ten sposób podniesiemy znacząco temperaturę wewnątrz paleniska.

Ponowny załadunek drewna

W razie potrzeby, kiedy chcemy cieszyć się dalej romantycznym  ogniem, lub w dom jest jeszcze niewystarczająca temperatura – po fazie żaru, która trwa zazwyczaj 10 do 20 minutach należy dołożyć kolejną porcję drewna, które może być już grubsze.

Wysoka temperatura w palenisku i odpowiednia warstwa żaru pozwala niemal natychmiast rozpalić spore polana dębu, buku, lub grabu. Dzieje się tak dlatego, że temperatura żaru bez problemu zainicjuje  samozapłon drewna. Dokładnie mowa  tu o odgazowaniu, które powstaje w wyniku podgrzania drewna. Więcej dowiesz się czytając artykuł „jak  efektywnie spalać drewno…”

 

PODSUMOWANIE dobrych praktyk

 • stosuj wyłącznie drewno rozłupane i suche, minimum 2-3 lata sezonowane pod zadaszeniem
 • drobne szczapy uzyskają szybko temperaturę spalin, które wzmocnią ciąg w przewodzie dymowym.
 • rozpalaj zawsze “od góry” bez dymu!
 • nie ograniczaj dopływu powietrza potrzebnego do spalania, kiedy drewno się jeszcze nie spaliło

 

“KOMINKI są potężnym źródłem smogu w Polsce”

Tego typu wytłuszczone nagłówki w artykułach sponsorowanych, są dziś na porządku dziennym!

My jednak mamy zdecydowanie inne zdanie:

Stosując się do naszych zaleceń nie wytworzysz z kominka toksycznych związków (benzopirenów, lotnych pyłów, itp.), które uwalniają się wraz z dymem, szkodząc nie tylko Tobie, ale i całej okolicy.

Spalanie drewna jest proekologiczne. Drewno to jedna z wielu form biomasy i uznane jest jako odnawialne źródło energii.

Dobry kominek, właściwa obsługa i odpowiednio przygotowane drewno nie ma wpływu na wysokie stężenie rakotwórczych benzopirenów!